Jętka duńska

Jętka duńska (Ephemera danica)

© Eric Isselée – stock.adobe.com

Jętka duńska (Ephemera danica) to owad z rodziny jętek jednodniówkowatych. Ciało szarożółte. Na długim i cienkim odwłoku znajdują się trzy długie nitki. Skrzydła duże, przezroczyste z ciemnymi żyłkami. Pierwsza para jest znacznie większa od drugiej pary skrzydeł. Odnóża są długie. Postać subimago ma krótsze nici i matowe skrzydła. Larwa jest wąska o cylindrycznym ciele.

Występowanie i środowisko PL

To pospolity owad w naszym kraju. Występuje w zbiornikach czystej wody, wolno płynącej (postać larwalna) lub w pobliżu tych zbiorników wodnych.

Tryb życia i zachowanie

Larwy drążą korytarze w dennym mule. Wiosną, wieczorem pojawiają się na kilka dni całe roje postaci dorosłych tego owada.

Pożywienie

Dorosłe osobniki nie przyjmują pokarmu. Larwy żywią się martwą materią organiczną.

Rozmnażanie

W rozwoju pojawiają się dwie postaci dorosłe. Pierwsza - subimago - nie ma przydatków do kopulacji i ma matowe skrzydła, po 1-2 dniach przeobraża się w postać dorosłą - imago. Postać imago pojawia się masowo nad wodnymi zbiornikami. Po kopulacji samica składa do wody jaja. Wkrótce (po kilku godzinach lub dniach) dorosłe osobniki umierają. Larwa rozwija się kilka lat.

Ochrona i zagrożenia

Nie jest to gatunek objęty ochroną gatunkową w naszym kraju.

Ciekawostki

Brak danych.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Można w Polsce spotkać postać dorosłą jętki duńskiej.

Pokrewne gatunki owadów


Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2014-10-18, GAT-670




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.