Kajman czarny
© mgkuijpers – stock.adobe.com
Kajman czarny (Melanosuchus niger) to gad z rodziny aligatorów, największy przedstawiciel tej rodziny. Gad ten charakteryzuje dość wąski pysk, czarny wierzch ciała, szary lub żółtawy brzuch. Nad oczami widać grzebień kostny. Młode osobniki mają żółte lub zielone plamy.
Występowanie i środowisko
Kajman czarny żyje w Ameryce Południowej w dorzeczach rzeki Amazonki i Orinoko. Żyje w płytkich wodach płynących i wolno stojących.
Tryb życia i zachowanie
Zwykle prowadzi samotny i nocny tryb życia. W większe grupy zbiera się przy padlinie. Na lądzie kajman czarny porusza się niezgrabnie i z dużym wysiłkiem. Podczas wylewów rzek wchodzi do lasów.
Morfologia i anatomia
Długość ciała zwykle wynosi od 340 do 450 cm, maksymalnie 600 cm. Waga ciała zwykle waha się w granicach 150-300 kg. Największy osobnik ważył 1100 kg.
Pożywienie
Poluje na ryby, gady, ptaki i ssaki. Nie gardzi padliną.
Rozmnażanie
Samica składa od 30 do 60 jaj do gniazda w kształcie kopca i pilnuje go. Okres inkubacji trwa 6 tygodni. Pilnuje też młodych.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W drugiej połowie XX w. ze względu na intensywne polowania dla skór liczebność tego gatunku znacznie spadła. Do tej pory udało się znacznie ograniczyć ten proceder.
Ciekawostki
To największy aligator na świecie i jednocześnie największy drapieżnik Amazonki. Kajman czarny jest nieznacznie mniejszy od krokodyla nilowego.
To słabo poznany gatunek. Przyczyną jest trudne środowisko życia.
Pancerz z tarczek jest najgrubszy ze wszystkich pancerzy przedstawicieli krokodyli.
Pokrewne gatunki gadów
- kajman okularowy, kajman krokodylowy (Caiman crocodilus)
- kajman karłowaty (Paleosuchus palpebrosus)
- aligator chiński (Alligator sinensis)
- kajman żakare (Caiman yacare)
- kajman szerokopyski (Caiman latirostris)
- aligator missisipski, aligator amerykański (Alligator mississippiensis)
- kajman Shneidera (Paleosuchus trigonatus)
© medianauka.pl, 2018-09-02, GAT-1933