Kameleon lamparci

Kameleon lamparci (Furcifer pardalis)

Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz wszystkie zdjęcia.
Liczba dodatkowych zdjęć: 2.

Kameleon lamparci (Furcifer pardalis syn. Chamaeleo pardalis) to gad z rodziny kameleonów, jeden z większych żyjących dziś na świecie. Samce są intensywniej ubarwione. Ogon długi, ciało bocznie spłaszczone, na grzbiecie ostry, krótki grzebień. Oczy poruszają się niezależnie od siebie. Powieki są zrośnięte. Samica jest mniejsza od samca. Różnią się też kształtem ciała i ubarwieniem.

Występowanie i środowisko

Żyje na Madagaskarze w jego północno-zachodniej części. Łatwo adaptuje się do różnych środowisk. Zasiedla niziny na wodą, przebywa na drzewach i krzewach, także na ziemi. Przejawia synantropizm.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi nadrzewny tryb życia. Na ziemię schodzi rzadko. Porusza się bardzo powoli. Poluje na owady za pomocą języka, który jest wystrzeliwany w kierunku ofiary.

Morfologia i anatomia

Wielkość tego kameleona jest zależna od regionu występowania.

Pożywienie

Zjada przede wszystkim duże owady. Poluje także na mniejsze ssaki i jaszczurki, rzadziej na żaby.

Rozmnażanie

Szczegóły dotyczące rozmnażania są opisane poniżej w sekcji dla hodowców.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


terrarium

Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku To łatwy w hodowli kameleon, jednak przejawia agresywne zachowania. Znamy różne formy barwne tego gatunku.
Rodzaj terrarium i wyposażenieMożna go chować na parapetach okiennych. Terrarium powinno być obszerne o rozmiarach 4 × 2,5 × 4 długości głowy i tułowia zwierzęcia. Wewnątrz gałęzie i mocne rośliny do wspinania się. Naświetlamy promieniami ultrafioletowymi.
Inne warunki chowu Trzymamy najlepiej pojedynczo. Jest bardzo agresywny.
TemperaturaTemperatura powietrza w dzień: 25-35°C,
Temperatura na wyspie ciepła: 45°C,
Temperatura w nocy: pokojowa.
WilgotnośćW dzień 60-80%, w nocy do 100%.
PokarmOwady, drobne ssaki, małe gady, czasem liście i kolorowe kwiaty. Poimy kameleona pipetą minimum 2 razy w tygodniu.
RozmnażanieGdy samica nie jest chętna do rozrodu, przyjmuje na widok samca czarną barwę. Gdy przez 3 dni samica na widok samca nie zmienia barwy, można przystąpić do rozrodu (tylko wtedy umieszczamy razem samca i samicę). Po 30-45 dniach od kopulacji samica składa do 46 jaj. Rozwój zarodkowy w temperaturze 25-28°C trwa 159-323 dni. Po zniesieniu jaj samica może zostać zapłodniona już po 2 tygodniach.
Ograniczenia prawneWymagana jest rejestracja; zwierzę jest wymienione w dodatku B do rozporządzenia UE 338/97 oraz 750/2013 z dnia 29 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki gadów



Powiązane quizy

Gady Polski — quiz

Liczba pytań: 24
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
18.34 / 76.42%
2024-01-21



© medianauka.pl, 2013-04-15, GAT-433




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.