Kanarek

Kanarek (Serinus canaria)

Kanarek domowy © dule964 – stock.adobe.com

Kanarek (Serinus canaria) to gatunek ptaka z rodziny ziarnojadów. Samiec jest szary z ciemnym kreskowaniem. Jego głowa jest szara z żółto-zielonymi policzkami. Lotki ciemne z żółtawymi brzegami. Spód ciała żółtozielony z ciemnymi kreskami. Podbrzusze jest białe. Samica ma jeszcze mniej intensywne kolory.

Występuje wiele odmian kanarka. Najbardziej popularne odmiany to: border, norwik, gloster, yorkshire, lizard. Kanarek domowy ma ubarwienie od czerwonego poprzez pomarańczowy do żółtego i białawego. Znane są też odmiany śpiewające: roller, kanarek wodnotokowy.

Występowanie i środowisko

Preferuje nasłonecznione miejsca w lasach, parkach i ogrodach na Azorach, Maderze i wyspach Kanaryjskich. Został wprowadzony na Bermudy. To przodek kanarka domowego (Serinus canaria domesticus), widocznego tu na zdjęciu, tak chętnie trzymanego w domach całego świata.

Tryb życia i zachowanie

Kanarek prowadzi osiadły tryb życia. Dożywa 10 lat.

Morfologia i anatomia

Długość ciała kanarka wynosi 13 cm. Osiąga 14 g ciężaru ciała.

Pożywienie

Ptak ten Zjada pokarm roślinny. Młode karmi owadami.

Rozmnażanie

Gniazduje na drzewie. Gniazdo typu otwartego. Odbywa 2-4 razy lęgi w ciągu roku. Samica znosi zwykle 4 jasnoniebieskozielonych jaj z czarnymi plamkami i wysiaduje je przez dwa tygodnie. Młode są gotowe do opuszczenia gniazda po 18 dniach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

To najbardziej popularny ptak hodowlany w klatkach na świecie.


Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku to najbardziej popularny ptak hodowany w klatkach na świecie. Jest łatwy w hodowli, nie jest wymagający. Jest odporny na choroby. Para kanarków dostarcza ciekawych obserwacji.
Rodzaj klatki i wyposażenieKlatka nie musi być duża. Im jednak jest większa, tym ptaki czują się w niej lepiej.
Inne warunki chowu W jednej klatce nie trzymamy dwóch samców. Dobrze jest w klatce trzymać parkę. Samiec przebywający z partnerką śpiewa jedynie w okresie zalotów, natomiast bez niej śpiewa przez cały rok.
PokarmPodajemy mieszankę ziaren i zieleninę (sałatę, gwiazdnicę, szpinak, rzeżuchę, mniszek lekarski, marchew). Zieleninę podajemy rano i niewiele. Czasem podajemy pokarm jajeczny, lęgowy, sepię, kiełki ziaren, preparaty witaminowe. Wodę wymieniamy każdego dnia.
RozmnażanieLęgi odbywają się w boksach lub klatkach lęgowych, także w wolierach. Parze kanarków trzeba zawiesić koszyczek lęgowy z filcem w środku. Niektórzy hodowcy podbierają jaja i zastępują je atrapami. Jaja są w takim przypadku przechowywane w pozycji pionowej w chłodnym miejscu pośród miękkiego materiału.
Ograniczenia prawneNie podlega obowiązkowi rejestrowania, a tym samym nie wymaga ponoszenia jakichkolwiek opłat.
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2016-10-16, GAT-3245




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.