Kanczyl srebrnogrzbiety

Kanczyl srebrnogrzbiety (Tragulus versicolor) to wyjątkowo rzadki gatunek ssaka z rodziny kanczyli. Ubarwienie grzbietu jest szarawe. Przód jest brązowy. Białe pasy biegną od podbródka w kierunku pachwin.

Dzięki pewnej zabawnej piosence opublikowanej na Youtube, którą łatwo tam jeszcze znaleźć (choć oryginalna wersja już nie istnieje w serwisie) ssak ten stał się bardzo popularny wśród dzieci i młodzieży i jest im znany jako myszojeleń. Dziś myszo-jeleń występuje w niejednym zoo.

Występowanie i środowisko

Ssak ten występuje na niewielkim obszarze w pobliżu Phuong Loc Tho w Wietnamie. Przez 30 lat nie dokonano jego obserwacji aż do 2018 roku, w czym mają swój udział Polacy.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi około 40 cm.

Pożywienie

To ssak roślinożerny.

Ochrona i zagrożenia DD

W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych ze względu na brak danych nie określono statusu zagrożenia wymarciem dla tego gatunku.

Ciekawostki

Unikalne na skalę światową zdjęcia z kamer zainstalowanych w fotopułapkach.


Pokrewne gatunki ssaków


Wiadomości

Po 30 latach odnaleziono go.

Po 30 latach odnaleziono go.

Wiadomość potwierdzająca ponowne odkrycie gatunku, uznanego za wymarły, zelektryzowała świat nauki, a zwłaszcza biologów na całym świecie. To oznacza szansę na ocalenie i poznanie tego gatunku. To również nadzieja, że uda się odnaleźć więcej „zaginionych gatunków” zwierząt i roślin, których jest już ok. 1 200. Sukces ten jest udziałem Polaków i Wrocławia. Projekt wspiera wrocławskie zoo i jego szef Radosław Ratajszczak.

Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.5 / 65%
2024-01-20



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015

© medianauka.pl, 2019-11-15, GAT-624203
Data aktualizacji artykułu: 2022-09-11




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.