Kania ruda

Kania ruda (Milvus milvus)

© Lensman300 – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Kania ruda (Milvus milvus) to nieliczny w Polsce ptak lęgowy, większy od kani czarnej. Ma ogon silnie wcięty, co odróżnia ją od kani czarnej. Upierzenie rdzawe z czarnym kreskowaniem na brzusznej stronie. Głowa jasna. Na pokrywach skrzydłowych znajduje się jasna plama.

Występowanie i środowisko PL

To europejski ptak. W Polsce występuje głównie na zachodzie kraju. Podczas migracji można go spotkać w całym kraju. Spotkać go można na obrzeżach lasów liściastych, w dolinach rzek, na terenach rolniczych, w pobliżu wodnych zbiorników.

Tryb życia i zachowanie

Ptak ten w poszukiwaniu zdobyczy krąży po niebie lub wypatruje jej z gałęzi. Zwykle spada na ofiarę z powietrza. Czasem łapie swoje ofiary w powietrzu lub na ziemi. To ptak wędrowny, choć zimowiska nie są odległe.

Pożywienie

Poluje na ssaki, ptaki, gady, płazy, ryby i owady. Zjada także padlinę, resztki mięsa, kradnie zdobycz innym ptakom, plądruje gniazda krukowatych.

Rozmnażanie

Wyprowadza jeden lęg w roku. Gniazdo znajduje się zwykle w rozwidleniu pnia wysokiego drzewa. Gniazdo buduje z patyków i wyściela suchą trawą, sierścią i śmieciami. Czasem zajmuje gniazda myszołowa lub kruka. Samica składa od 2 do 3, maksymalnie 5 jaj, które wysiaduje przez 35-38 dni. Dwa pierwsze tygodnie samica karmi pisklęta mięsem przynoszonym przez samca. Później pisklęta karmi też samiec. Zdolność lotu młode uzyskują po 7-10 tygodniach od wyklucia.

Ochrona i zagrożenia NT

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Ptak ten znajduje się u nas pod ścisłą ochroną, a miejsca gniazdowania podlegają ochronie w promieniu 100 m i 500 m w okresie od 1 marca do 31 sierpnia.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

   Możliwość obserwacjiw Polsce kani rudej.
      Okres ochronny kani rudej. W tym czasie nie można zbliżać się do gniazda na odległość mniejszą niż 500 m.

Pokrewne gatunki ptaków


Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.9 / 69.67%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-04-19, GAT-760




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.