Kąpiel mrówkowa
Niektóre ptaki w procesie ewolucji wykształciły niezwykła zdolność dbałości o higienę upierzenia. Wykorzystują do tego mrówki.
Kiedyś miałem okazję zaobserwować ciekawe zachowanie u szpaków. Grupka ptaków znalazła w moim ogrodzie mrowisko i ku mojemu zdziwieniu szpaki zaczęły zbierać mrówki dziobem i nacierać nimi swoje skrzydła.
To tak zwana „kąpiel mrówkowa”. Obserwowano ją właśnie u szpaków, a także kruków. Ptak chwyta dziobem mrówki, rozgniata je i starannie umieszcza lub naciera w miejscach pomiędzy piórami. W ten sposób prawdopodobnie wykorzystuje kwas mrówkowy znajdujący się w jadzie mrówek. To tak zwana aktywna kąpiel mrówkowa.
Istnieje też zjawisko pasywnej kąpieli. Niektóre osobniki przykucają po prostu w mrowisku i spokojnie pozwalają im rozejść się po swoim upierzeniu.
Z reguły szpaki bardzo cierpią z powodu pasożytów. Męczą je pchły i roztocze. Często ptaki te są zarażone nicieniami, innymi robakami i pierwotniakami, a także atakują je grzyby. Z tego powodu aż 50% populacji nie dożywa roku.
Według jednej z hipotez przyczyną takiego zachowania ptaków jest możliwość pozbywania się pasożytów ze swoich piór, głównie bakterii i grzybów. Kwas mrówkowy hamuje wzrost mikroorganizmów niszczących pióra. Czy kwas mrówkowy działa także na roztocza i pchły? Nie ma pewności.
Udało mi się uwiecznić opisywane wyżej zachowanie u szpaków, co można zobaczyć na filmie (poniżej).
Filmy
Inne zagadnienia z tej lekcji
© medianauka.pl, 2024-08-14, A-4993