Kardynał szkarłatny (Cardinalis cardinalis) to charakterystyczny dla rodziny kardynałów gatunek ptaka o pięknym, czerwonym upierzeniu. Na głowie znajduje się duży czubek. Okolice oczu i nasady dzioba są czarne. Sam dziób jest pomarańczowy, gruby. Ogon długi. Samica jest szaroczerwona.
Występowanie i środowisko
Zamieszkuje luźne zadrzewienia, ogrody i skraje lasów w Ameryce Północnej i Ameryce Środkowej. Ptaka tego można też spotkać w pobliżu ludzkich osiedli.
Tryb życia i zachowanie
Gatunek ten prowadzi osiadły tryb życia. Jest aktywny za dnia.
Pożywienie
Ptak ten zjada nasiona traw i chwastów, ziarno, owady, niewielkie owoce.
Rozmnażanie
Jego gniazdo to luźna konstrukcja z patyków, traw i kory, umieszczone na drzewie do 3 m nad ziemią. Samica składa 3-4 jaja.
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.