Kazuar hełmiasty
Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl
Kazuar hełmiasty (Casuarius casuarius) to duży, nielotny ptak o czarnym upierzeniu. Pióra mają szczecinowaty kształt. Nogi są grube, zakończone 3 palcami, z których środkowy jest zaopatrzony w duży pazur. Na głowie znajduje się kostny hełm, który prawdopodobnie pomaga w odgarnianiu gałęzi podczas biegu przez gęstwinę. Skrzydła są słabo wykształcone. Nie ma sterówek. Zarówno głowa jak i szyja nie są upierzone. Z szyi zwisają czerwone korale. Szyja ma niebieski kolor. Samice są większe od samców. Ciężar ciała - 60 kg (samice), 40 kg (samce).
Występowanie i środowisko
Kazuar hełmiasty zamieszkuje gęste, tropikalne lasy. Zachodnia Australia, Nowa Gwinea.
Tryb życia i zachowanie
Zaatakowany gwałtownie kopie. Środkowy palec zakończony jest ostrym pazurem, więc uderzenie może być bardzo niebezpieczne. Żyje samotnie. W pary łączy się wyłącznie w okresie lęgów. Kazuary są świetnymi pływakami. Potrafią przepłynąć z wyspy na wyspę. Kazuary nie latają.
Pożywienie
Zjada pokarm roślinny i owady.
Rozmnażanie
Gniazdo to dołek w ściółce. Samica może mieć nawet 3 partnerów. Każdemu z nich znosi jaja i odchodzi. Wysiadywaniem jaj i opieką piskląt zajmuje się ojciec. Młodymi zajmuje się pół roku.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Kazuar hełmiasty to jeden z największych i najbardziej niebezpiecznych ptaków żyjących dziś na świecie. Kazuar w klatce jest bardzo niebezpieczny dla człowieka.
Pokrewne gatunki ptaków
© medianauka.pl, 2013-05-03, GAT-497