Kiełb, kiełb krótkowąsy

Kiełb, kiełb krótkowąsy (Gobio gobio)

© de_marco – stock.adobe.com

Kiełb to pospolita ryba słodkowodna, żyjąca w polskich wodach. Ryba ta ma wydłużone ciało, cylindryczne w przekroju. Łuska jest stosunkowo duża i pokrywa całe ciało. Głowa jest względnie duża, a otwór gębowy jest w położeniu dolnym. W jego kącikach znajdują się wąsy (jedna para). Zęby gardłowe są dwuszeregowe. Grzbiet jest zielonobrązowy, po bokach są wyraźnie widoczne ciemne plamy. Mają one kolor ciemnofioletowy lub ciemnoniebieski. Plamki występują też zwykle na płetwach grzbietowej, ogonowej i czasem na piersiowych. Boki są srebrzyste.

Występowanie i środowisko PL

Kiełbie występują w rzekach Europy poza półwyspem Apenińskim i Pirenejskim, nie występuje też w Szkocji, Irlandii i Skandynawii. Występuje w Azji, gdzie tworzy wiele podgatunków. W Polsce występuje licznie w rzekach zarówno na nizinach jak i w górach. Lubi szybkie rzeki o żwirowatym lub piaszczystym dnie. Rybę tę można też znaleźć w żwirowiskach.

Środowisko

ryba słodkowodna

Informacje dla wędkarzy

Okres ochronny
brak
Wymiar ochronny
brak
Preferowane metody wędkarskie
metoda gruntowa
metoda spławikowa
Okres tarła i najlepszych połowów
zobacz kalendarz

Uwaga: szczegółowe zasady połowu, tj. okres ochronny, wymiar, a także limity połowu określają dzierżawcy danego zbiornika wodnego.

Tryb życia i zachowanie

Kiełbie przebywają w niewielkich grupach. Są to ryby denne. W ich stadkach mogą występować ryby innych gatunków. Kiełb żyje przeciętnie 4-5 lat, maksymalnie 7 lat.

Pożywienie

Kiełb żywi się drobną fauną denną. Zjada też glony i szczątki pochodzenia roślinnego.

Rozmnażanie

Kiełb odbywa tarło od maja do lipca. Ikra jest bezbarwna. Podczas tarła ryby te wykonują gwałtowne ruchy, nierzadko wyskakując nad powierzchnię wody. Po złożeniu ikry, ta przykleja się do kamieni i innych elementów znajdujących się pod wodą. Ikrę samice składają w wielu miotach. Larwy wykluwają się z jaj po dwóch tygodniach. Kiełb jest dojrzały płciowo po dwóch latach od wyklucia się.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Kiełbie są bardzo dobrą przynętą na sandacze. W niektórych krajach ma niewielkie znaczenie gospodarcze. Mięso kiełbia jada się na przykład we Francji. Ryba ta jest bardzo smaczna. Kiełbie mogą się znaleźć w odosobnionych zbiornikach dzięki ptakom, które mogą przenosić na piórach ikrę tych ryb.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Kiełb przystępuje do tarła
       Najlepszy okres na połów kiełbi.

Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • PZW – Polski Związek Wędkarski, PZW https://www.pzw.org.pl

© medianauka.pl, 2015-11-21, GAT-1005




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.