Kiwi, nieloty

Kiwi (Apterygidae) to jedyna rodzina ptaków z rzędu Apterygiformes. Zaliczamy do niej 4 gatunki ptaków.

Są to ptaki, które nie mają zdolności do latania. Są podobne do kury o brązowym ubarwieniu. Mają krępą budowę ciała, grubą szyję, krótkie nogi. Brak jest ogona i widocznych skrzydeł. Mają krótki i gięty dziób z otworami nosowymi na końcu. Pióra w kolorze brązowym przypominają włosy. Samice są większe od samców, mają też dłuższe dzioby.

Występowanie i środowisko

Kiwi zamieszkują wyłącznie Nową Zelandię. Preferują gęste lasy o wilgotnym podłożu.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą nocny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Kiwi mają słaby wzrok, świetny słuch i prawdopodobnie dobry węch. W poszukiwaniu zdobyczy kierują się raczej nim niż wzrokiem.

Rozmnażanie

Gniazdują w dziuplach nisko położonych nad ziemią. Gniazdo skąpo wyściełane częściowo spleśniałymi roślinami. W zniesieniu najczęściej jedno, czasem dwa jaja, które wysiaduje samiec przez 65-85 dni. Pisklęciem opiekuje się także samiec. Samiec rozgrzebuje ściółkę, karmiąc w ten sposób młode.

Pożywienie

Zjadają dżdżownice, robaki, owady i ich larwy.

Ochrona i zagrożenia

Wszystkie gatunki kiwi są narażone na wyginięcie, podgatunek kiwi brunatnego z Wyspy Północnej jest zagrożony.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Samica kiwi może znieść jajo o masie równej 1/4 masy jej ciała.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:

Inne gatunki







Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-197
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-02



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.