Koala australijski
© hotshotsworldwide – stock.adobe.com
Koala (Phascolarctos cinereus) to ssak, przypominający małego niedźwiadka. Ma dużą głowę, wielkie uszy, które są pokryte futerkiem. Całe ciało pokryte miękkim, gęstym, szarym futrem od strony grzbietowej oraz białym od strony brzusznej. Ma szczątkowy ogon. Pobiera pokarm o dużej objętości, co ułatwia mu niezwykle długie jelito grube i kieszenie policzkowe.
Występowanie i środowisko
Zamieszkuje lasy eukaliptusowe wschodniej Australii.
Tryb życia i zachowanie
Prowadzi nadrzewny tryb życia. Porusza się powoli, jest bezbronny. Żyje samotnie lub w małych grupach. Koala w stosunku do siebie przejawiają dużą agresję. Potrafią się bardzo dobrze bronić przed drapieżnikami i ludźmi.
Morfologia i anatomia
Mózg jest mały w stosunku do wielkości całego ciała. Koala ma przeciwstawne palce (pierwszy i drugi względem pozostałych).
Pożywienie
Zjada prawie wyłącznie liście eukaliptusa.
Rozmnażanie
Ciąża trwa 25-30 dni. Samica rodzi zwykle jedno młode, ważące 5,5 g, po czym młode rozwija się przez kolejne 6 miesięcy w torbie. Torba otwiera się ku tyłowi. Gdy młode staje się bardziej samodzielne, trzyma się jej grzbietu. Młode zanim zacznie przyjmować liście eukaliptusa w surowej postaci, przyjmuje pokarm częściowo przetrawiony przez matkę. Młode stają się dojrzałe płciowo po 3 latach życia.
Ochrona i zagrożenia VU
Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Koala pachnie charakterystycznie eukaliptusem.
Nazwa "koala" w języku aborygenów oznacza "niepijący".
Potocznie o koala mówi się "miś koala" lub "niedźwiedź koala", jednak w rzeczywistości koala nie należy do rodziny niedźwiedzi.
Pokrewne gatunki ssaków
Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.
© medianauka.pl, 2013-01-04, GAT-255