Kormoran czarny

Kormoran czarny (Phalacrocorax carbo)

Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (6).

Kormoran czarny (Phalacrocorax carbo) to piękny ptak wielkości gęsi, prawie cały czarny. W szacie godowej ma zielonkawy z metalicznym połyskiem grzbiet. Na głowie i szyi ma pojedyncze, drobne, białe piórka. Boki głowy i podbródek są białe. Pióra z tyłu głowy tworzą niewielki czub. Na nogach znajdują się płetwy. Ma haczykowato zakończony dziób, który ułatwia polowanie na ryby. Samiec i samica są tej samej wielkości.

Występowanie i środowisko PL

Europa, Azja, Afryka, wschodnia część Ameryki Północnej. W Polsce głównie na Północy kraju, na wybrzeżu i Mazurach.

Tryb życia i zachowanie

Wydaje odgłosy wyłącznie w koloniach lęgowych. Pływa głęboko zanurzony w wodzie. Na powierzchni wody widać tylko szczyt grzbietu, szyję i głowę. W locie uderzenia skrzydeł są szybkie i energiczne. Nurkuje głęboko i długo na głębokość 20-30 metrów. Przed nurkowaniem zanurza głowę pod wodę w poszukiwaniu zdobyczy. Skrzydła suszy na słońcu. Na zimę kormorany odlatują w końcówce sierpnia, wrześniu i październiku, wiosną przyloty odbywają się od marca do kwietnia. Lot powolny. Mocno uderza skrzydłami, co pewien czas szybuje w powietrzu. W stadzie kormorany tworzą klucze i linie.

Kormorany kraczą podobnie jak gawrony.

Morfologia i anatomia

Jajo kormorana ilustruje poniższy rysunek. Średnie wymiary: 63 mm × 39,4 mm.

jajo kormorana

Pożywienie

Ryby, głównie o wielkości 10-20 cm. Dzienne zapotrzebowanie na pokarm to 200-500 g.

Rozmnażanie

Gniazda budowane z gałęzi, wyściełane miękkim materiałem roślinnym, zakładają na drzewach lub stromych skałach, w koloniach często razem z czaplami siwymi. Gniazda są wykorzystywane ponownie. Samica jaja składa od kwietnia do czerwca. W lęgu (jednym w roku) wyprowadza 3-4 jaja w kolorze jasnoniebieskim z kredowym nalotem. Jaja wysiaduje samiec i samica przez 23-30 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo po 50 dniach, latają po 60 dniach. Pod opieką rodziców pozostają następne 12-13 tygodni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jeszcze 20 lat temu kormorany były rzadkie, wskutek tępienia przez rybaków. Dzisiaj populacja Europejska jest bardzo duża i zaczyna się mówić o kormoranach jak o szkodnikach.

Ciekawostki

Pióra kormoranów nie są wodoodporne. Po nurkowaniu kormorany nasiąknięte wodą pióra muszą suszyć. Siadają wtedy na nadbrzeżnych drzewach, rozpościerają skrzydła i suszą je na słońcu. Potrafią tak siedzieć godzinami.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Kormorany przylatują do Polski.
         Trwa okres lęgowy kormorana czarnego.
         Kormorany odlatują na zimowiska. W końcu sierpnia gromadzą się nad wybrzeżem morza i późną jesienią wędrują wzdłuż morza nad Morze Śródziemne.

Pokrewne gatunki ptaków


Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2011-11-11, GAT-101




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.