Lis stepowy

Lis stepowy (Vulpes corsac)

© Eric Gevaert – stock.adobe.com

Korsak, lis stepowy (Vulpes corsac) to drapieżnik z rodziny psowatych. Jest podobny do lisa, jest jednak od niego mniejszy, jaśniej ubarwiony, ma większe kończyny i szersze uszy. Sierść na grzbiecie jest rudo-popielata, od spodu szarawa lub żółta. Koniec ogona jest ciemny. Jest odporny na brak wody.

Występowanie i środowisko

Azja. Zamieszkuje pustynne tereny. Gdy liczebność tego gatunku rośnie pojawia się także w lasostepach. Jest liczny na terenie podgórzystym. Unika lasów, pól uprawnych i sąsiedztwa ludzi.

Tryb życia i zachowanie

Jest ostrożny. Aktywny nocą. Nory kopie rzadko. Zwykle zajmuje nory po innych ssakach, najczęściej po borsukach. Czasem robi zapasy pokarmu. Nie potrafi chodzić po śniegu.

Pożywienie

Drobne gryzonie, ptaki, jaja, padlina, owoce.

Rozmnażanie

Ruja przypada na styczeń i luty. Ciąża trwa 60 dni, po której samica rodzi 2-11 młodych. Pozostają z matką długo, bo nawet do jednego roku.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Prawda i mity o kotach — quiz

Liczba pytań: 12
Quiz dla każdego
Średni wynik:
9.79 / 81.58%
2024-02-18

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.5 / 65%
2024-01-20



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975

© medianauka.pl, 2013-03-23, GAT-373




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.