Krokodyl różańcowy
© jordieasy – stock.adobe.com
Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus) to duży i groźny gad, należący do krokodyli właściwych. Ma szeroki pysk i bardzo silne szczęki. Widoczne są dwie kostne narośle, które znajdują się pomiędzy otworami nosowymi a oczami. Przypominają one nieco paciorki różańca, stąd nazwa tego gada. Ubarwienie szare, brązowe. Spód jest żółtawy. Na ogonie widoczne ciemne pręgi. Młode są kontrastowo ubarwione.
Występowanie i środowisko
Krokodyle różańcowe zasiedlają zarówno rzeki, jeziora i bagna jak i przybrzeżne strefy mórz Azji w jej południowo-wschodniej części, wody Australii, Archipelagu Malajskiego, Nowej Gwinei i wysp na Pacyfiku. Krokodyla różańcowego można spotkać nawet na otwartym morzu.
Tryb życia i zachowanie
Krokodyl różańcowy jest aktywny za dnia. Świetnie pływa. Najchętniej czatuje nieruchomo u wodopojów. Schwytaną zdobycz topi. Nocą wychodzi na ląd. Potrafi tu gonić swoje ofiary.
Morfologia i anatomia
Osiąga długość ciała nawet 7 metrów i ciężar jednej tony. Niepotwierdzone źródła mówią nawet o 10 metrach długości ciała.
Pożywienie
To groźny drapieżnik, polujący na duże zwierzęta, w tym bawoły, a nawet rekiny. Zwykle zjada wszelką zwierzynę w jego zasięgu, w tym padlinę.
Rozmnażanie
Samica składa od 60 do 80 jaj. Robi to na lądzie w odległości kilkudziesięciu metrów od zbiornika wodnego. Gniazdo ma kształt kopca z liści o średnicy nawet 7 m i wysokości 1 m. Butwiejące liście sprawiają, że w gnieździe temperatura osiąga nawet 32 °C. Przez okres inkubacji samica strzeże gniazda.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Krokodyl różańcowy jest bardzo groźny dla człowieka. Atakuje go niezależnie od okoliczności. Opisano wiele przypadków śmiertelnych ataku tego krokodyla na ludzi.
Pokrewne gatunki gadów
- krokodyl nilowy (Crocodylus niloticus)
- krokodyl amerykański (Crocodylus acutus)
- krokodyl australijski (Crocodylus johnstoni)
- krokodyl błotny (Crocodylus palustris)
- krokodyl kubański (Crocodylus rhombifer)
- krokodyl wąskopyski (Crocodylus cataphractus)
- krokodyl filipiński (Crocodylus mindorensis)
- krokodyl Moreleta (Crocodylus moreletii)
- krokodyl syjamski (Crocodylus siamensis)
- krokodyl z Orinoko (Crocodylus intermedius)
© medianauka.pl, 2018-07-08, GAT-1937