Krokodyle łzy — czy krokodyl płacze?

Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?

krokodyle łzy

Płakać krokodylimi łzami to znaczy nic innego jak udawać, że się płacze, udawać ubolewanie, wyrażać nieszczery żal i współczucie. Skąd się wzięło w ogóle takie porównanie? Czyżby krokodyl płakał w konkretnych okolicznościach?

Część gadów, w tym krokodyle, które są związane z morskim środowiskiem, a także takie, które żyją w ujściach rzek, muszą sobie radzić z nadmiarem soli. Gady te mają tak zwane gruczoły solne. U żółwi morskich gruczoły te wykształciły się z gruczołów łzowych, u niektórych legwanów narządy te znajdują się w nozdrzach, a u krokodyli na języku (są to przekształcone gruczoły ślinowe). U krokodyli w oku znajdują się gruczoły, które wydzielają słoną substancję, oczyszczającą oczy. Gdy zwierzę przebywa na lądzie, substancja ta wylewa się z oczu i jest postrzegana jako "krokodyle łzy", które nie mają oczywiście nic wspólnego z emocjami zwierzęcia.

Gdy krokodyl pożera swoje ofiary na lądzie roni łzy. Czyni to jednak niezależnie od tego, jaką czynnością się zajmuje w danej chwili na lądzie i wcale nie ubolewa nad swoją ofiarą, no chyba, że pożarł ją w całości i nadal jest głodny.





Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Kakaowiec i pokarm bogów
Czekolada jest jednym z najbardziej cennych wyrobów cukierniczych. Gdyby nie nasiona kakaowca, nie moglibyśmy zaznawać przyjemności smakowania czekolady.
Dlaczego gwiazdy zataczają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?
Dlaczego na zdjęciach nieba nocnego z długim czasem naświetlania gwiazdy wydają się krążyć wokół Gwiazdy Polarnej?
Czy można spowolnić fotony?
Fotony są składnikiem światła. Wiemy że poruszają się ze stałą prędkością światła, która jest uniwersalną stałą fizyczną. Czy istnieje możliwość spowolnienia fotonów?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Gady


Gady (Reptilia) to kręgowce, które opanowały środowisko wodne i lądowe. Dzisiaj żyją 4 rzędy gadów, około 6000 gatunków gadów, w Polsce tylko 9 gatunków.

Zwierzęta


Zwierzęta (Animalia) to królestwo istot żywych, które obejmuje wszystkie organizmy cudzożywne, zbudowane z eukariotycznych komórek bez ściany komórkowej.


© medianauka.pl, 2020-09-08, A-3925
Data aktualizacji artykułu: 2023-10-17



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.