Kulik cienkodzioby
© Tamara Kulikova – stock.adobe.com
Kulik cienkodzioby (Numenius tenuirostris) to gatunek ptaka z rodziny bekasowatych, podobny do kulika mniejszego. Upierzenie brązowo-białawe. Boki ciała, szyja i głowa oraz spód są białe z ciemnym kreskowaniem i plamkowaniem. Głowa z wierzchu ma ciemną barwę. Nad okiem jasna brew. na ogonie widoczne czarne prążki.
Występowanie i środowisko PL
Gatunek występuje w północnej części Afryki, w Azji Mniejszej i na izolowanym obszarze w Rosji. W Polsce zaledwie kilka razy stwierdzono obecność kulika cienkodziobego.
Ochrona i zagrożenia CR
Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wymarciem. Ma status CR w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Pokrewne gatunki ptaków
- kulik wielki (Numenius arquata)
- kulik mniejszy (Numenius phaeopus)
- kulik alaskański (Numenius tahitiensis)
- kulik długodzioby (Numenius americanus)
- kulik krótkodzioby (Numenius minutus)
- kulik syberyjski (Numenius madagascariensis)
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2019-05-11, GAT-6533