Kulik wielki

Kulik wielki (Numenius arquata)

© Erni – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Kulik wielki (Numenius arquata) to bardzo nieliczny w Polsce ptak, jednocześnie największy siewkowaty w Polsce. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest bardzo długi, zagięty w dół dziób. Ubarwienie szarobrązowe z ciemnym plamkowaniem i kreskowaniem, strona brzuszna jest biała. Samce są mniejsze od samic.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje w Europie i Azji, a także w Afryce oraz na wyspach Indonezji. W Polsce kuliki wielkie można obserwować cały rok, ale zimujące osobniki są rzadkością. Preferuje podmokłe łąki, bagna, a poza lęgami występuje na różnorakich wodnych zbiornikach oraz na wybrzeżu morskim.

Tryb życia i zachowanie

Gatunek ten poza okresem lęgowym tworzy stada. W grupach spędza też noce. Migruje w dużych stadach. Samiec chroni swojego terytorium poprzez wydawanie furkoczących lotów. Podczas godów samiec wydaje podczas lotu wibrujące odgłosy. Poza tym ptak ten gwiżdże.

Morfologia i anatomia

Kulik wielki osiąga 50-60 cm długości ciała, ogon ma długość od 10 do 12 cm. Rozpiętość skrzydeł wynosi do 110 cm. Kulik wielki waży do 0,45-1 kg (samce) i 0,5-1,3 kg (samice).

Pożywienie

Zjada pierścienice, mięczaki, stawonogi i skorupiaki. Zdarza się także, że poluje na drobne kręgowce. Rzadko swoją dietę uzupełnia pokarmem roślinnym.

Rozmnażanie

Wyprowadza jeden lęg w roku. Podczas lęgów samica w kwietniu składa 4 jaja do gniazda w kępie traw lub na ziemi, wyścielanego sianem i piórami. Wysiaduje samiec i samica przez 27-29 dni. Pisklęta szybko opuszczają gniazdo, ale znajdują się cały czas pod opieką rodziców. Po pięciu tygodniach uzyskują lotność.

Ochrona i zagrożenia NT

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce kulik wielki znajduje się pod ochroną ścisłą. Wymaga także ochrony czynnej.

Ciekawostki

To największy siewkowiec w Polsce.

Ptaki te wracają zwykle z zimowisk do tych samych gniazd.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     W Polsce można obserwować kulika wielkiego.
       W Polsce można obserwować, ale bardzo rzadko, zimującego kulika wielkiego.

Pokrewne gatunki ptaków


Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.87 / 69.57%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-05-25, GAT-818




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.