Kwietnica różówka
© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl
Kwietnica różówka (Protaetia cuprea) to rodzima kruszczyca, charakteryzująca się zielonym, metalicznym pancerzem. Ciało jest dość masywne, głowa mała z krótkimi, zagiętymi, zakończonymi rozczapierzoną buławką czułkami. Przedplecze ma owalny kształt. Na pokrywach znajduje się szary deseń w postaci plam, układających się w niewielkie pasy. Różówka ma trójkątny wyrostek na śródpiersiu, co odróżnia ją od kruszczycy złotawki, która ma ten kształt podobny do dziurki od klucza. Oba owady często przebywają razem nawet na jednym kwiecie i trudno je odróżnić.
Występowanie i środowisko PL
Chrząszcza tego można spotkać najczęściej na kwiatach, szczególnie róż. Larwy żyją w mrowiskach i spróchniałych pniach.
Tryb życia i zachowanie
Chrząszcz ten bardzo dobrze lata, ale nie rozchyla przy tym swoich pokryw skrzydłowych. Skrzydła są wysuwane między szparami pokryw.
Pożywienie
Dorosłe osobniki spijają nektar kwiatowy. Larwy żywią się butwiejącym drewnem, resztkami roślin, które znajdują w mrowisku.
Rozmnażanie
Larwa może się rozwijać w butwiejącym drewnie, w mrowisku, w butwiejących resztkach roślin. Samica składa jaja do mrowiska w lecie. Prawie w każdym leśnym mrowisku można znaleźć larwy różówki. Larwa rozwija się w mrowisku około 3 lat.
Ochrona i zagrożenia
Owad ten nie jest zagrożony wymarciem.
Ciekawostki
Larwy są zdolne poruszać się na plecach.
Pokrewne gatunki owadów
© medianauka.pl, 2015-08-25, GAT-938