Latolistek cytrynek, listkowiec cytrynek

Latolistek cytrynek, listkowiec cytrynek (Gonepteryx rhamni)

Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia i filmy (7).

Latolistek cytrynek, listkowiec cytrynek (Gonepteryx rhamni) to dość pospolity w Polsce motyl dzienny o pięknych żółtych skrzydłach. Kolor skrzydeł samca jest bardziej intensywny niż samicy. Na skrzydłach wyraźnie widoczne są charakterystyczne pomarańczowe punkty. Można wyczuć lekko cytrynowy zapach skrzydeł - stąd nazwa cytrynek.

Gąsienica ma kolor zielony, z jaśniejszymi pasami po bokach. Jest smukła, bez włosków.

Występowanie i środowisko PL

Afryka Północna, Europa Zachodnia, Bliski Wschód aż po wschodnie krańce Palearktyki. Można go obserwować na otwartych terenach leśnych, terenach zakrzewionych, w parkach i ogrodach, na polach i łąkach.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje w postaci imago (postać dorosła) w opadłych liściach, z pierwszymi dniami wiosny można go już obserwować. Po wyjściu z osłon poczwarki na początku lata po dwóch tygodniach zapadają w letnie odrętwienie trwające kilka tygodni, aż do jesieni. Dorosłe owady latają za dnia. Na kwiatach pozostają ze złożonymi skrzydłami. Czasem, gdy owad wybudzi się zbyt wcześnie, można obserwować latolistki cytrynki poruszające się po śniegu.

Pożywienie

Rośliny żywicielki to kruszyna, szakłak, ligustr. Gąsienice najpierw wyjadają otwór w liściu, a następnie pożerają go w kierunku brzegów.

Rozmnażanie

Gąsienice, które rozwijają się od 3 do 7 tygodni pojawiają się od maja do lipca. W ciągu roku występuje tylko jedno pokolenie. Motyle wylęgają się na początku lipca.

Ochrona i zagrożenia

To pospolity motyl. Nie wymaga ochrony.

Ciekawostki

Motyl ten jest jednym z najbardziej długowiecznych motyli Europy. Żyje do jedenastu miesięcy.

To jeden z najwcześniej pojawiających się wiosną motyli. Dzięki temu to jedne z nielicznych owadów, które zapylają pierwiosnki. To typowy zwiastun wiosny.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          W Polsce można spotkać postać dorosłą listkowca cytrynka po zimowaniu.
         Czas obserwacji gąsienic latolistka cytrynka.
       Okres lotu listkowca cytrynka.
         Latolistek cytrynek znajduje się w stanie odrętwienia letniego.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.86 / 66%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2009-10-21, GAT-24




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.