Łaźcowate

Łaźcowate, błędnikowate, labiryntowate (Anabantidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych. Zaliczamy do niej około 30 gatunków. Niegdyś do rodziny tej zaliczano gurami, bojownika. To ryby często spotykane w akwariach.

Występowanie i środowisko

Ryby te zasiedlają wody słodkie w Afryce centralnej i południowej oraz w południowej części Azji.

Morfologia i anatomia

Ryby te mogą oddychać powietrzem atmosferycznym dzięki posiadaniu tak zwanego labiryntu, w którym krew wiąże łykane przez rybę powietrze atmosferyczne i rozprowadza po organizmie. Labirynt jednak nie może stanowić jedynego źródła tlenu w organizmie. Ryba jest w stanie przeżyć bez wody kilka godzin.

Rozmnażanie

Ikra musi mieć dostęp do powietrza, stąd jaja składane są w specjalnie budowanych, pienistych gniazdach. Larwy wylegają się zaledwie w ciągu jednej doby od złożenia jaj. Młodymi opiekuje się samiec. Młode przebywają w gnieździe przez tydzień.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki






Czy ryby śpią?
Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2020-04-18, RODZ-1186



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.