Łazik skalny (Xenicus gilviventris) to niewielki ptak z rodziny barglików. Ptak ten ma krępą budowę ciała, krótki ogon, skrzydła zaokrąglone, zielonkawe upierzenie z wierzchu i żółtawe od spodu.
Występowanie i środowisko
To gatunek występujący wyłącznie w Nowej Zelandii. Łazik skalny żyje w górskich lasach. Występuje na wysokości 1200-2400 m n.p.m.
Tryb życia i zachowanie
Słabo lata. Potrafi magazynować pożywienie w szczelinach skalnych.
Pożywienie
Poluje na bezkręgowce, których wyszukuje w szczelinach.
Rozmnażanie
W zniesieni zwykle 3 jaja. Pisklęta karmi samiec i samica.
Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.