Lelek (zwyczajny)

Lelek (zwyczajny) (Caprimulgus europaeus)

© Eric Isselée – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Lelek, lelek kozodój (Caprimulgus europaeus) to najbardziej znany przedstawiciel rodziny lelków. Charakterystyczna jest paszcza, wyjątkowo szeroka aż za oko, która jest otoczona wieńcem sztywnych szczecin. Pomaga to ptakowi łowić duże owady w powietrzu. Upierzenie pod względem miękkości, koloru i wzoru podobne do upierzenia sów. Strona grzbietowa ma kolor szarobrązowy z ciemnobrązowymi i rdzawymi plamami, strona brzuszna ma kolor rdzawy. Samiec i samica są tej samej wielkości. Ubarwienie obu płci jest takie samo. U samców występują białe plamy na końcach dwóch skrajnych sterówek. Oczy są ciemnobrązowe.

Występowanie i środowisko PL

Europa poza północną Skandynawią, północno-zachodnia Afryka, południowo-zachodnia Azja. Zimuje w Afryce. Zamieszkuje suche lasy sosnowe w pobliżu łąk i pól, skraje lasów, czasem jest obecny w dużych parkach i sadach. W Polsce jest nieliczny.

Tryb życia i zachowanie

Jest ptakiem wędrownym. Przylatuje w kwietniu i maju, odlatuje od sierpnia do października. Jest aktywny o zmierzchu i po zachodzie słońca. Dzień spędza w ukryciu, trudny do zaobserwowania dzięki barwom ochronnym upierzenia.

Lata lekko i cicho. Potrafi zatrzymać się w powietrzu jak pustułka. Lelek lata dopiero po zachodzie słońca.

Odgłos przypomina głuchy dźwięk pracującego silnika. Wydaje także odgłosy przypominające klaskanie poprzez uderzenia skrzydłami. Wystraszony woła "chra-chra". Samiec wola samicę odgłosem "krujt".

Morfologia i anatomia

Jajo lelka ilustruje poniższy rysunek. Średnie wymiary: 31,9 mm × 22,5 mm.

jajo lelka

Pożywienie

Zjada duże owady takie jak ćmy i chrząszcze. Poluje na nie wieczorem i o świcie.

Rozmnażanie

Jest gatunkiem monogamicznym. Gniazduje w okresie od maja do lipca na ziemi. Samica składa w maju 2 jaja, które wysiaduje z samcem przez 16-18 dni. Jaja są składane bezpośrednio na ziemi. Po kilku dniach młode biegają, po 3 tygodniach są już samodzielne. W lipcu występuje czasem drugi lęg. Pisklęta są rzekomymi gniazdownikami.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jest to gatunek objęty ochroną gatunkową.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Do Polski przylatują lelki kozodoje.
         Trwa okres lęgowy lelków. Wyprowadzają 1-2 lęgi w roku.
          Lelki kozodoje odlatują do Afryki

Pokrewne gatunki ptaków


Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.91 / 69.7%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2013-06-19, GAT-612




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.