Lemuria koroniasta
Materiały prasowe ZOO we Wrocławiu © ZOO Wrocław
Lemuria koroniasta (Eulemur coronatus) to gatunek rzadkiego ssaka z rodziny lemurowatych. Na głowie widoczne brązowo-pomarańczowe ubarwienie włosia, przypominające koronę, skąd wywodzi się nazwa gatunkowa tego lemura.
Występowanie i środowisko
Gatunek ten występuje na niewielkim obszarze Madagaskaru, na północy wyspy.
Tryb życia i zachowanie
Tworzy grupy społeczne.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 35 cm bez ogona, a ciężar ciała 2 kg. Ogon ma do 50 cm długości. Kciuk jest przeciwstawny.
Pożywienie
Zjada owoce, liście i kwiaty.
Ochrona i zagrożenia EN
Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Pokrewne gatunki ssaków
Wiadomości
Lemur koroniasty – jeden z najrzadszych lemurów
Można je spotkać w zaledwie 44 ogrodach zoologicznych na świecie. W naturze zamieszkują tylko niewielki teren w północnej części Madagaskaru – niedostępne, ostre jak brzytwa wapienne skały zwane tsingy. Jedyne w Polsce osobniki zamieszkały właśnie we wrocławskim zoo.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
© medianauka.pl, 2019-10-16, GAT-621963