Lira
© Mannaggia – stock.adobe.com
Lira (Callionymus lyra) to gatunek ryby z rodziny lirowatych o wydłużonym, smukłym ciele, pokrytym śluzem. Głowa spłaszczona grzbieto-brzusznie, o wydłużonym pysku. Oczy usadowione blisko siebie u góry głowy, odstające. Otwory skrzelowe niewielkie. Samiec znacznie różni się od samicy. Występują dwie płetwy grzbietowe. Pierwsza z nich krótka, ale wysoka z czterema kolcami. U samców pierwszy z promieni wydłużony. Druga płetwa grzbietowa długa, również wysoka zawierająca 9 promieni. Płetwa odbytowa podobna do drugiej płetwy grzbietowej. Płetwy brzuszne duże, zaokrąglone. Samiec ma żółtawe ubarwienie z niebieskimi paskami, plamami, także na płetwach. Samica jest żółtobrązowa. Wzdłuż boków widnieje 6 zielonkawych plam, a także 3 ciemniejsze plamy z wierzchu.
Występowanie i środowisko
Gatunek ten występuje w północnej części Atlantyku od Norwegii do Afryki. Występuje w Morzu Śródziemnym, Północnym, Czarnym, Bałtyku. W Polsce nie występuje. Pionowy zasięg występowania: maksymalnie do 200 m.
ryba morska
Atlantyk
Bałtyk
Morze Śródziemne
Tryb życia i zachowanie
Prowadzi przydenny tryb życia. Lubi zagrzebywać się w piaszczystym dnie. Larwy prowadzą pelagiczny tryb życia.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 20 cm |(samice) lub 30 cm (samce).
Pożywienie
Odżywia się bentosem.
Rozmnażanie
W czasie godów samiec obejmuje samicę płetwami piersiowymi, razem wypływają pionowo w górę, by na powierzchni uwolnić ikrę oraz mleczko.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Ma smaczne mięso.
Synonimy
W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:
- Callionymus dracunculus Linnaeus, 1758
- Callionymus elegans Lesueur, 1814
- Callionymus sueurii Valenciennes, 1837
- Uranoscopus micropterygius Gronow, 1854
Pokrewne gatunki ryb
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik – Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
- Fritz Terofal, Claus Militz – Ryby morskie, ISBN 83-7129-306-2, Świat Książki 1996
- Josef H. Reichholf, Gunter Steinbach – Wielka Encyklopedia Ryb - słodkowodne i morskie ryby Europy, ISBN 83-7079-317-7, MUZA S.A. 1992
© medianauka.pl, 2020-04-12, GAT-628836