Lirogony

Lirogony (Menuridae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych, do której zaliczamy zaledwie dwa gatunki.

Ciało jest z wierzchu szarobrązowe, spód jaśniejszy. Lirogony skromne mają więcej brązowego ubarwienia. Samce są wyposażone w długi ogon, który składa się z przekształconych sterówek. Dwa pióra są taśmowe, 12 prawie bez chorągiewek, zewnętrzne przypominają ramiona liry. Samica jest mniejsza od samca, a ogon jest mniej okazały.

Występowanie i środowisko

Lirogony zamieszkują południowo-wschodnią Australię. Większą część czasu ptaki te spędzają na ziemi. Ich środowiskiem życia są lasy deszczowe i twardolistne.

Poniższa tabela zawiera dane na temat występowania opisanych tu gatunków z tej rodziny na różnych kontynentach. Jeżeli jeden gatunek występuje na kilku kontynentach, to jest ujęty we wszystkich tych miejscach.

KontynentLiczba gatunków
Europa0
Azja0
Afryka0
Ameryka Północna0
Ameryka Południowa0
Australia2
Antarktyda0

Tryb życia i zachowanie

Ptaki te mają zdolność naśladowania rozmaitych dźwięków, w tym aż 25% odgłosów innych ptaków z otoczenia lirogonów. Świetnie biegają i kopią w ziemi. Słabo latają. Lot ślizgowy. Noc spędzają wysoko na drzewie. Lirogony są samotnikami, które bronią swego terytorium. Długość życia wynosi 20-30 lat.

Morfologia i anatomia

Długość ciała od 76 cm do 103 cm.

Rozmnażanie

Samce budują na ziemi kopce, na których odbywają toki. Toki trwają nawet połowę dnia. Samiec potrząsa i nakrywa się ogonem. Kopulacja odbywa się na kopcu. Zaledwie jedno jajo samica znosi zimą. Co zdumiewające dość często i na kilka godzin samica pozostawia jajo bez opieki, przez co okres inkubacji trwa aż 50 dni. Pisklęta rosną wolno. Pozostają w gnieździe około 50 dni. Młodymi opiekuje się samica.

Pożywienie

Polują na bezkręgowce.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

To jedne z największych ptaków wróblowych na świecie.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:

Inne gatunki







Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

© medianauka.pl, 2018-12-01, RODZ-769
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-24



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.