Lirowate

Lirowate (Callionymidae) to rodzina ryb okoniokształtnych, należąca do podrzędu lirowców (Callionymoidei). Do rodziny tej należy kilkadziesiąt gatunków. W Polsce nie występują przedstawiciele tej rodziny.

Są to na ogół ryby niewielkich rozmiarów. Na grzbiecie występują dwie płetwy grzbietowe, wyraźnie rozdzielone. Pierwsza płetwa zawiera 1-4 miękkie kolce. Płetwy piersiowe są zwykle szerokie. Płetwy brzuszne są przesunięte przed piersiowe. Ubarwienie jest zwykle jaskrawe, bogate, szczególnie u gatunków tropikalnych. Dość powszechny jest dymorfizm płciowy.

Występowanie i środowisko

Ryby te żyją w wodach strefy tropikalnej i umiarkowanie ciepłej.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą przydenny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Głowa jest szeroka i spłaszczona. Otwór gębowy jest wąski. Skóra nie posiada łusek. Oczy są dość duże i leżą wysoko na głowie, blisko siebie. Szczeliny skrzelowe są usadowione w okolicy karku.

Rozmnażanie

Bardzo często występują określone zwyczaje godowe.

Pożywienie

Polują na wodne bezkręgowce, żyjące na dnie.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki





Czy ryby śpią?
Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2016-07-15, RODZ-426



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.