Łopian większy

Łopian większy (Arctium lappa)

© Unkas Photo – stock.adobe.com

Łopian większy (Arctium lappa) to dwuletnia roślina lecznicza z rodziny astrowatych. W pierwszym roku roślina wytwarza różyczkę z liści, a w drugim roku pęd kwiatowy.

Występowanie i środowisko PL

Łopian większy występuje w Europie, Azji, w Ameryce Północnej został introdukowany. Został zawleczony do Ameryki Południowej. W Polsce wszędzie pospolity poza wysokimi partiami gór. Preferuje stanowiska nasłonecznione, glebę o obojętnym odczynie. Rośnie w widnych lasach, zaroślach, na terenach ruderalnych, przy drogach.

Tryb życia i zachowanie

Kwitnie w okresie od lipca do września.

Morfologia i anatomia

Osiąga wysokość 80-200 cm.

Liście odziomkowe są bardzo duże, szerokie, sercowate, szarawe od spodu, zielone z wierzchu, brzegiem ząbkowane. Liście wyrastające na łodydze są mniejsze. Ulistnienie skrętoległe.

Kwiaty są zebrane w koszyczki na szypułkach. Okrywa koszyczka jest duża. Listki okrywy mają haczyki. Kwiaty są fioletowe, rurkowate.

Owoc to niełupka zakończona włoskami. Owocostan to pospolity "rzep". Rzepy przyczepiają się do sierści zwierząt i tak są przenoszone w inne miejsca.

Korzeń jest gruby, mięsisty, biały i rozgałęziony.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Korzenie pierwszoroczne, obrane łodygi i ogonki liściowe są jadalne. Korzenie posiekane może być spożywany na surowo. Młode pędy można przyrządzać jak szparagi, dodawać do zup. Ogonki liściowe służą jako dodatek do sałatek. Są gorzkawe.

Biologia i ekologia


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Kwitnie łopian większy.

Pokrewne gatunki roślin

Zioła
Zioła

Zobacz atlas ziół, roślin leczniczych i przyprawowych.



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Lucjan Rutkowski – Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej, ISBN 978-83-01-14342-8, PWN SA 2004

© medianauka.pl, 2018-09-23, GAT-13752
Data aktualizacji artykułu: 2024-09-09




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.