Lorysa karmazynowa

Lorysa karmazynowa (Eos bornea)

Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Lorysa karmazynowa, dawniej: lora karmazynowa (Eos bornea), czasem zwana karmazynką, to papuga z podrodziny lor, o jaskrawo czerwonym upierzeniu z białą plamą na piersi i niebieskimi plamami w okolicy skrzydeł i szyi. Dziób pomarańczowy, mocno zakrzywiony. Na końcu języka znajdują się szczoteczki, które umożliwiają zbieranie pyłku z kielichów kwiatów. Samiec i samica są ubarwione tak samo i są podobnej wielkości. Samiec ma bardziej wydatną sylwetkę.

Występowanie i środowisko

Indonezja. Zamieszkuje wyspy Ambon, Satura, Moluki i inne. Zamieszkuje lasy tropikalne, mangrowe, plantacje kokosowe, zwykle tereny przybrzeżne. Pionowy zasięg występowania to 1250 m n.p.m.

Tryb życia i zachowanie

Poza lęgiem gromadzi się w ogromne stada. Chętnie kiwa się i zwisa głową w dół. W okresie godów ma zachowania terytorialne. Ma głośny i mało atrakcyjny głos.

Morfologia i anatomia

Jaja białe, zaokrąglone.

Pożywienie

Spija nektar z kwiatów, zjada pyłek, owoce, czasem owady.

Rozmnażanie

Gniazdo zakłada w dziupli. Samica składa 4-6 jaj, które wysiaduje 24-26 dni. Pisklęta pokryte są białym puchem. Pozostają pod opieką rodziców przez 60 dni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku Pary lor trzyma się osobno ze względu na dość agresywne zachowania wobec innych ptaków.
Rodzaj klatki i wyposażenieLora karmazynowa potrzebuje woliery o długość minimum 4 m. Do lęgów i do odpoczynku nocnego konieczne są budki lęgowe o wymiarach 30 × 30 × 40 cm i średnicy otworu wejściowego 9 cm. Dno budki wykładamy materiałem absorpcyjnym.
PokarmPodajemy do jedzenia gotowe pokarmy dla lor, soczyste owoce (słodkie jabłka, banany, winogrona, jagody, namoczone rodzynki), larwy owadów (mączniak, czerwie), także słonecznik niełuskany, nasiona traw.
RozmnażaniePisklęta po uzyskaniu samodzielności odseparowujemy od rodziców, którzy stają się agresywni wobec potomstwa.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki ptaków


Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2013-05-20, GAT-531




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.