Lorysa niebieskobrzucha

Lorysa niebieskobrzucha (Trichoglossus moluccanus)

© mdb – stock.adobe.com

Lorysa niebieskobrzucha, lorysa tęczowa (Trichoglossus moluccanus) to to niezwykle kolorowa papuga z podrodziny lor. Ma niebieską głowę, wierzch ciała i ogon zielony, spód niebieski, pierś pomarańczowo-żółta, dziób czerwonawy. Samica jest tak samo ubarwiona jak samiec. Samiec ma tylko trochę większą głowę i dziób.

Występowanie i środowisko

Występuje w zachodniej części Australii. Zamieszkuje tereny otwarte, parki, sady. Generalnie zajmuje bardzo różnorodne środowiska.

Tryb życia i zachowanie

Żyje w parach lub małych stadach.

Morfologia i anatomia

Jaja białe, owalne.

Pożywienie

Zjada nektar, pyłek kwiatowy, owoce, jagody, nasiona, pączki i owady.

Rozmnażanie

Gniazduje w dziuplach, położonych wysoko. Samica znosi zwykle 2 jaja, które wysiaduje przez 25 dni. Młode przebywają w gnieździe przez 7-8 tygodni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku To ptak dość łatwy w hodowli.
Rodzaj klatki i wyposażeniePreferuje przestrzenną wolierę, ale w małych klatkach też można ją trzymać. Należy zapewnić tym papugom możliwość codziennego latania. Ich odchody są rzadkie i są problemem, gdy puszcza się je wolno w mieszkaniu.
PokarmPodajemy gotowy pokarm dla lorys, owoce, zieleninę, gwiazdnicę, mniszek lekarski, marchew, żywy pokarm (larwy mączniaka, czerwie, larwy mrówek, gotowy jajeczny i lęgowy pokarm dla miękkojadów, skiełkowane ziarna, kłosy prosa, namoczone ziarna słonecznika.
RozmnażanieDo lęgów przystępują po zalotach godowych. Jaja składają w budkach lęgowych oraz jamkach w ziemi.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2013-06-11, GAT-589




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.