Łusecznik kotajski

Łusecznik kotajski (Ichthyophis kohtaoensis)

© poorbike – stock.adobe.com

Łusecznik kotajski (Ichthyophis kohtaoensis) to jeden z lepiej poznanych płazów beznogich, należący do rodziny łusecznikowatych. Ma robakowaty kształt, z ciałem pofragmentowanym na segmenty. Ciało jest fioletowobrązowe lub brązowe, po bokach ciała biegną charakterystyczne żółte pasy. Głowa jest wydłużona, szczęka dolna lekko cofnięta, oczy bardzo małe.

Ciało podzielone jest licznymi segmentami. Pod każdym okiem na górnej szczęce znajdują się niewielkie czułki zmysłowe.

Występowanie i środowisko

Ten płaz beznogi zamieszkuje północno-wschodnią Tajlandię oraz wyspę Ko Tao, od której pochodzi nazwa zwierzęcia. Podczas pory suchej można go spotkać tam, gdzie temperatura nocą spada do 10°C, podczas pory deszczowej na obszarach, gdzie temperatura nie przekracza 40°C. Zagęszczenie wynosi 1-2 osobniki na 25 m2.

Tryb życia i zachowanie

Zajmuje różnorodne środowiska, od leśnych po otwarte tereny trawiaste i ogrody oraz pola uprawne. Spotykany jest także pośród obszarów zabudowanych. Żyje w ziemi (najczęściej podczas pory suchej), zaś pośród butwiejących liści, gałęzi i pni, gdy jest pora deszczowa.

Pożywienie

Osobniki dorosłe żywią się pierścienicami z rodziny Megascolecidae, mrówkami i termitami. Larwy zjadają larwy ważek i innych owadów, chrząszcze, ślimaki i muszloraczki.

Rozmnażanie

Rozród zachodzi podczas pory deszczowej. Samica składa 22-58 jaj w maju i czerwcu 5-6 cm pod ziemią w norze, do 14 m od zbiornika wodnego w mokrej glebie. Jaja mają wielkość 2,8-4,7 cm. Samice pilnują jaj przez 3 miesiące aż do wyklucia się młodych. Larwy żyją w wodzie. Młode samce stają się dojrzałe płciowo po 2, a samice po 3 latach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Brak danych.

Pokrewne gatunki płazów

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?


© medianauka.pl, 2014-01-17, GAT-652




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.