Łuskowce

Łuskowce to rząd ssaków, który liczy dziś 8 gatunków w 1 rodzinie. W Polsce nie żyją żadne gatunki łuskowców w naturalnym środowisku.

Rodziny

Alfabetyczny wykaz opublikowanych rodzin.

Nazwa rodzinyNazwa
łacińska
Liczba gatunków Czy występuje
w Polsce?
ŚwiatPolska
łuskowcowateManidae80Nie


Występowanie i środowisko

Zamieszkują tropikalne obszary Afryki i Azji.

Tryb życia i zachowanie

Łuskowce stale wędrują. Żyją samotnie. Prowadzą naziemny lub nadrzewny tryb życia.


Morfologia i anatomia

Zwykle mają długi ogon (jego długość sięga 2/3 długości całego ciała), gruby u nasady. Brak wyraźnej granicy między tułowiem i ogonem. Ogon może być ruchliwy i chwytny. Całe ciało, poza brzuszną stroną, pokryte jest łuskami zachodzącymi na siebie jak dachówki. Mają bardzo długi, robakowaty język, przystosowany do łapania mrówek i termitów. Nie posiadają zębów. Pomiędzy łuskami i w części nie pokrytej nimi występują włosy. Mają silne pazury, którymi rozgrzebują gniazda owadów. Samce są znacznie większe od samic.

Pangoliny nie posiadają zębów. Silnie umięśniony żołądek o zrogowaciałych ściankach rozdrabnia pokarm. Język może mieć długość 70 cm. Zwinięty jest w rulonik.

Rozmnażanie

Samice rodzą jedno młode, pokryte miękkimi łuskami, które po dwóch dniach twardnieją. Młode są noszone na plecach, a w razie niebezpieczeństwa samica zwija się w kulę, chroniąc młode w środku.

Pożywienie

Ich pokarmem są głównie mrówki i termity.

Ochrona i zagrożenia

Pangoliny nie są zagrożone wyginięciem. Afrykańskie łuskowce są zabijane dla smacznego mięsa.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danego rzędu. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rzędu)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rzędu)

Struktura zagrożenia wymarciem PL
(wszystkie wymienione polskie gatunki rzędu)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Samiec pangolina indyjskiego może być o 90% cięższy od samicy.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia




Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:


© medianauka.pl, 2014-01-08, RZAD-39
Data aktualizacji artykułu: 2022-09-01




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.