Makrelowate

Makrelowate (Scombridae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych, do której zaliczamy 49 gatunków sklasyfikowanych w 15 rodzajach. W Polsce występuje jeden gatunek. Zaliczamy do tej rodziny bardzo popularne ryby morskie: makrele i tuńczyki.

Ciało makrelowatych jest wrzecionowate, zwykle ze spiczastą głową. Przekrój poprzeczny jest prawie okrągły. Oczy są dość duże. Pierwsza płetwa grzbietowa zawiera kolce. Łuski są drobne. Kolorystyka ciała zwykle srebrzysta, grzbiet ciemniejszy, na ogół niebieskawy, zielonawy. Dość duża paszcza wyposażona jest w drobne, ostre zęby.

Występowanie i środowisko

Makrelowate występują we wszystkich morzach i oceanach świata strefy ciepłej i umiarkowanej, także tropikalnej. Zwykle pływają blisko powierzchni, niektóre gatunki schodzą na głębokość nawet 600 m.

Tryb życia i zachowanie

To świetni pływacy. Muszą pływać bez przerwy dla wentylacji skrzeli. Szczególnie tuńczyki to wytrwali wędrowcy. Wszystkie makrelowate osiągają duże szybkości podczas pływania. Jest to nawet 75 km/h!

Morfologia i anatomia

Ryby te osiągają rozmiary od 20 cm do 4,6 m. Płetwa ogonowa jest rozwidlona. Płetwy chowają w delikatne rowki w ciele dla zmniejszenia oporu wody. Masa mięśniowa jest duża, ma czerwone zabarwienie. Tuńczyki utrzymują temperaturę wyższą niż otaczająca je woda, dzięki temu są sprawniejsze. Jest to wyjątkowa cecha, której nie posiada większość innych ryb.

Rozmnażanie

Wszystkie ryby z tej rodziny rozrzucają ikrę w toni wodnej. Niektóre tuńczyki w jednym tarle mogą uwolnić nawet 10 milionów jaj.

Pożywienie

Polują na małe ryby, kalmary, skorupiaki, mniejsze gatunki polują na zooplankton.

Ochrona i zagrożenia

Makrela to jedna z najważniejszych ryb w rybołówstwie morskim. Pięć gatunków wyróżnia się jako zagrożone na liście IUCN, jeden krytycznie.

Ciekawostki

Stwierdzono, że tuńczyk z gatunku Thunnus thynnus pokonał 7700 km w 119 dni.

Makrelowate mogą płynąć z prędkością nawet 75 km/h!

Tuńczyki utrzymują temperaturę wyższą niż otaczająca je woda, dzięki temu są sprawniejsze. Jest to wyjątkowa cecha, której nie posiada większość innych ryb.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

          Okres tarła u makreli atlantyckiej.





Czy ryby śpią?
Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2016-07-10, RODZ-398



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.