Manatowate

Manatowatye, manaty (Manatidae) to rodzina dużych wodnych ssaków, która liczy dziś 3 gatunki w 1 rodzaju.

Manaty mają wrzecionowate ciało o długości zwykle do 3 metrów. Kończyny przednie przekształcone w płetwy, tylne zredukowane. Płetwa ogonowa ustawiona poziomo. Budowa górnej wargi pomaga w wyrywaniu roślinności wodnej, która stanowi jedyny ich pokarm. Skóra jest słabo owłosiona.

Występowanie i środowisko

Żyją stadnie w płytkich, tropikalnych wodach. Nie zapuszczają się na pełne morze. Zasiedlają wybrzeża Florydy, drugi gatunek zamieszkuje ujście Amazonki i Orinoko. Trzeci gatunek żyje w Afryce.

Tryb życia i zachowanie

Na lądzie są bezradne i szybko giną. Duże osobniki mogą być zanurzone nawet przez 16 minut. Manaty są łagodne, towarzyskie i powolne. Żyją w stadach pasących się na podwodnych łąkach. Dobrze znoszą niewolę, w której żyją 10 lat. Są nieodporne na obniżenie temperatury wody.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 152-180 dni. Samica rodzi zwykle 1 młode co 3-5 lat. Młode są pomarańczowe, długie na 1 m i waży do 27 kg. Po urodzeniu mogą pobierać pokarm roślinny.

Pożywienie

Zjadają glony, morską trawę, rośliny słodkowodne.

Ochrona i zagrożenia

Wszystkie trzy gatunki są zagrożone wyginięciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki




Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz — Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego — Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Alfred Brehm — Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963
  • Praca zbiorowa — Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991

Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-133
Data aktualizacji artykułu: 2022-07-30



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.