Maskonur zwyczajny, maskonur

Maskonur zwyczajny, maskonur (Fratercula arctica)

© Wolfgang Kruck – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Maskonur zwyczajny (Fratercula arctica) to przedstawiciel rodziny alk, pieknie ubarwiony. Samica i samiec są podobnie upierzone. W szacie godowej czarne są wierzch głowy, obroża na szyi, wierzch ciała. Białe są boki głowy, gardło i strona brzuszna. Charakterystyczny dla maskonura jest bocznie spłaszczony, szeroki i krótki dziób, ciemny u nasady z żółtą obwódką i pomarańczowy na końcu, z żółtymi pasami. Nogi są jasnopomarańczowe. Nad i pod okiem są małe niebieskie płytki. Poza okresem godowym dziób nie jest tak jaskrawy, a czerń szarzeje.

Występowanie i środowisko PL

Występuje w okolicy wybrzeży Ameryki Północnej, na Grenlandii, Islandii, Wyspach Owczych, na Spitsbergenie, Nowej Ziemi, Skandynawii, W Breatnii i Wielkiej Brytanii. Zamieszkuje płaskie lub skaliste morskie wybrzeża, wyspy pokryte glebą, gdzie można kopać nory. Poza lęgami przebywa na pełnym morzu. Kilka razy obserwowany w Polsce.

Tryb życia i zachowanie

Poluje na ryby, nurkując pod wodą. Pływa przy pomocy skrzydeł, nogami steruje. Koczuje.Dobrze i szybko lata, choć nie jest zwrotny podczas lotu, gdyż steruje w powietrzu nogami. Odzywa się głównie z nory niskim, chrapliwym głosem.

Pożywienie

Podstawę diety stanowią ryby. Dietę uzupełnia morskimi bezkręgowcami.

Rozmnażanie

Gniazduje w koloniach. Ptak ten kopie głębokie nory. Raz w roku samica składa jedno jajo. Pisklęta są półgniazdownikami. Po wykluciu się są pokryte puchem, jednak rodzice karmią je przez kilka tygodni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak najgłębiej nurkuje?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najgłębiej nurkuje?
Jaki ptak najszybciej pływa?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najszybciej pływa?
Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.9 / 69.67%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-03-17, GAT-732




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.