Mazurek

Mazurek (Passer montanus)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (4).

Mazurek (Passer montanus) to pospolity w Polsce ptak często mylony z wróblem. Jest od niego nieco mniejszy. Oba ptaki ubarwione są tak samo. Mazurek ma dużo mniejszą plamkę na podbródku niż u wróbla i ma ciemne plamki na policzkach. Samica i samiec są tej samej wielkości.

Występowanie i środowisko PL

Gniazduje w Europie, Azji. Introdukowany na niewielkim obszarze Ameryki Północnej i Australii. Szczególnie upodobał sobie nizinne tereny rolnicze. Mazurki z północy odbywają sezonowe wędrówki. Mazurek mniej niż wróbel jest związany z ludźmi. Mniej jest go w miastach. Zasiedla skraje pól i lasów, wsie, parki, aleje, ogrody. W Polsce do bardzo pospolity ptak.

Tryb życia i zachowanie

Przebywa w grupach. Jest to gatunek osiadły, część prowadzi koczowniczy tryb życia. Lot mazurka jest falisty. Głos ma cichy i miękki, terkoczący "tek-tek tek" lub dźwięczny "cwit". Śpiewa rytmicznie, ćwierkając.

Morfologia i anatomia

Jajo mazurka ilustruje poniższy rysunek. Średnie wymiary: 19,2 mm × 14,2 mm, w Polsce: 19,8 mm × 14,4 mm.

jajo mazurka

Pożywienie

Mazurek zjada owady i inne bezkręgowce, nasiona, pączki roślin, owoce.

Rozmnażanie

Mazurek jest monogamiczny. Gniazduje w dziuplach, szczelinach skalnych, zakamarkach budynków, lubi budki lęgowe. Jaja składa od połowy kwietnia do sierpnia 2-3 razy w roku. W jednym lęgu jest 4-5 jasnych, nakrapianych jaj. Jaja wysiaduje samiec i samica przez 11-14 dni. Pisklęta po 13-15 dniach wylatują z gniazda.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce gatunek ten nie jest objęty ochroną gatunkową.

Ciekawostki

Mazurek i wróbel są do siebie bardzo podobne. Oba gatunki są powszechnie mylone ze sobą.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Trwa okres lęgowy u mazurka. Samica wyprowadza do 3 lęgów w roku.

Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.9 / 69.67%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2011-11-11, GAT-99




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.