Mewa białogłowa

Mewa białogłowa (Larus cachinnans)

Prawdopodobnie mewa białogłowa © Floriana - stock.adobe.com

Mewa białogłowa (Larus cachinnans) to ptak z rodziny mewowatych. W szacie godowej osobników dorosłych upierzenie jest białe poza szarym płaszczem, czarnymi zakończeniami skrzydeł. Dziób jest żółty. Nogi są żółtawe lub cieliste. Na żuchwie znajduje się czerwonawa plama. W szacie spoczynkowej pojawia się z wierzchu kreskowanie, ciemniejsze są też okolice oczu. Młode mewy białogłowe są szaro-brązowe.

Występowanie i środowisko PL

Mewa ta występuje w Europie i Azji. Gatunek ten w Polsce gniazduje od niedawna (od około 30 lat). Występuje nad wodami śródlądowymi, a także zasiedla stepy. W Polsce można go spotkać na południu i południowym wschodzie oraz w centrum.

Tryb życia i zachowanie

Występuje w Polsce przez cały rok.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 55-69 cm, w tym ogona do 18 cm. Rozpiętość skrzydeł wynosi 130-160 cm, a ciężar ciała 700-1200 g.

Pożywienie

Poluje na ryby i drobne ssaki, w tym susły. Zjada też bezkręgowce i owoce. Przeszukuje też wysypiska śmieci, głównie zimą.

Rozmnażanie

Gniazduje w koloniach na ziemi. Złożenie 1-3 jaj ma miejsce z początkiem kwietnia. Wysiaduje je samiec i samica przez 28-30 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo już po 2-3 dniach, ale pozostają pod opieką dorosłych aż do uzyskania zdolności latania (do 2 miesięcy).

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Filmy


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Okres występowania w Polsce mewy białogłowej.

Pokrewne gatunki ptaków


Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.79 / 69.3%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2019-05-13, GAT-6586




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.