Mewa srebrzysta

Mewa srebrzysta (Larus argentatus)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia i filmy (3).

Mewa srebrzysta (Larus argentatus) to ptak z rodziny mewowatych. Jest to duża mewa o krępej budowie ciała. Głowa wraz z szyją oraz spód i ogon u osobników dorosłych w szacie godowej są białe, wierzch szaroniebieskawy. Końce skrzydeł są czarne z białymi plamkami. Nogi są cieliste. Oczy mają jasną tęczówkę. W szacie spoczynkowej głowa jest szara. Młode są z wierzchu brunatne, a głowa ma delikatne kreskowanie. Mewy srebrzyste uzyskują szatę dorosłą w wieku 4 lat. Dziób jest żółty z charakterystyczną czerwoną plamką przy końcu dolnej jego części.

Występowanie i środowisko PL

Ten europejski gatunek ten występuje u nas nad morzem oraz w centralnej części Polski w okolicy dużych rzek. Mewa srebrzysta lubi porty i obecność kutrów na morzu. To także częsty bywalec śmietnisk.

Tryb życia i zachowanie

To ptak lubiący towarzystwo innych ptaków. Nie boi się też zbytnio bliskości człowieka. Pokarm zbiera z powierzchni wody.

Morfologia i anatomia

Osiąga długość ciała wraz z dziobem i ogonem nawet 68 cm i rozpiętość skrzydeł dochodzącą do 155 cm. Mewa ta waży nawet 1,5 kg.

Pożywienie

Mewy srebrzyste zjadają ryby, jaja ptasie i ich pisklęta. Ptak ten poluje też na drobne ssaki, płazy i gady. Zjada też bezkręgowce, odpadki i padlinę. Rośliny, w tym owoce stanowią uzupełnienie jej diety.

Rozmnażanie

Okres rozrodczy przypada na kwiecień. Mewa srebrzysta gniazduje w koloniach. Samiec i samica często tworzą pary trwałe przez kilka lat. Raz w roku samica składa w niewielkim kopcu roślinnym 1-3 jaja. Gniazdo znajduje się na ogół na otwartej przestrzeni. Okres inkubacji trwa miesiąc. Wysiadywaniem zajmuje się samiec i samica. Młode przebywają niewiele czasu w gnieździe. Dość szybko z niego wychodzą, ale przebywają w jego pobliżu, karmione przez oba dorosłe ptaki. Młode są zdolne do rozrodu w wieku 5-6 lat.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To ptak częściowo chroniony w Polsce.

Ciekawostki

Mewa ta jest podobna do mewy siodłatej, choć mniejsza od niej oraz do mewy białogłowej. Na naszym wybrzeżu to jedna z najczęściej występujących dużych mew.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

           Okres składania jaj u mewy srebrzystej.

Pokrewne gatunki ptaków


Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.91 / 69.7%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2018-05-27, GAT-2572
Data aktualizacji artykułu: 2016-03-19




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.