Mieczyk Hellera

Mieczyk Hellera (Xiphophorus hellerii)

© Alex-Lite - Fotolia.com

Mieczyk Hellera (Xiphophorus hellerii) to niewielka rybka często hodowana w akwariach, należąca do rodziny piękniczkowatych, do rodzaju Xiphophorus (mieczyki, platy, platki). Ryba ta ma wiele odmian barwnych: czarne, czerwone (najbardziej powszechne w hodowlach) i inne. W naturze ryba ta jest szarozielona z czerwonymi i złotymi smugami. U samców dolna część płetwy ogonowej jest wydłużona w "miecz", bardzo charakterystyczny dla tego gatunku.

Występowanie i środowisko

To ryba wód słodkich i słonawych Ameryki Północnej i Środkowej.

Środowisko

ryba słodkowodna
Hodowla

ryba akwariowa

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi stadny tryb życia. Jest skoczna i ruchliwa.

Morfologia i anatomia

Płetwa odbytowa u samców jest przekształcona w narząd kopulacyjny. Długość ciała osiąga 7-9 cm. W hodowlach uzyskuje się samce o rozmiarach nawet do 16 cm.

Pożywienie

Jest to ryba wszystkożerna. Powszechny jest kanibalizm.

Rozmnażanie

Zapłodnienie jest wewnętrzne dzięki gonopodium (narząd kopulacyjny samców). Jest to gatunek jajożyworodny. Zapłodniona samica może kilka razy mieć młode. Jest to tak zwana ciąża wielokrotna. U samicy pojawia się plama ciążowa. Samica wydaje na świat zwykle kilkadziesiąt młodych. Występuje u tego gatunku zjawisko zmiany płci.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Raz zapłodniona samica może kilka razy wydawać na świat potomstwo. Zjawisko to nosi nazwę ciąży wielokrotnej. Może też nagle zmienić płeć!

akwarium

Hodowla – informacje dla akwarystów

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku To idealna ryba do ogólnych akwariów. Jest towarzyska i dość spokojna, aczkolwiek samce bywają dla siebie agresywne, szczególnie w małych zbiornikach. Jest odporna na niesprzyjające warunki, łatwa w hodowli. Najlepiej trzymać jednego samce i kilka samic. Można stosować lekkie zasolenie wody (jedna łyżeczka niejodowanej soli na 20 l wody). W akwarystyce spotyka się między innymi odmiany: czerwone, pomarańczowe, czarne, czerwono-czarne, żółte, brązowe, zielono-czarne, białe, wielobarwne i inne.
Rodzaj akwarium i wyposażenie Dla 4-6 osobników akwarium o pojemności 100 litrów. Stosujemy silne oświetlenie, gęste obsadzenie roślinami, rośliny pływające. Zachowujemy dużą przestrzeń do pływania. Konieczny wydajny filtr i podmiana raz w tygodniu 20-30% wody.
Rodzaj akwariumRyba nadaje się na akwarium wielogatunkowe.
Wielkość akwariumAkwarium o pojemności minimum 112 l. Długości krawędzi: 80x35x40 cm.
TemperamentGatunek łagodny.
Trudność hodowliGatunek odpowiedni dla amatorów.
Zajmowana strefa w akwarium, siedliskoGatunek zajmuje górną strefę akwarium, powyżej środka. Gatunek zajmuje środkową strefę akwarium. Gatunek zajmuje dolną strefę akwarium.
Temperatura18-28 °C
Odczyn pH wody w akwarium7.0-8.0
Twardość wody 12-20 °n
PokarmTo wszystkożerna ryba, ale należy karmić ją dość często pokarmem roślinnym, w tym spiruliną i siekanymi liśćmi warzyw, suszonymi glonami. Nie należy przekarmiać ryb.
RozmnażanieCiąża trwa od 4 do 6 tygodni. Samicę w ciąży na kilka dni przekładamy do osobnego zbiornika o pojemności około 30 litrów z roślinnością wodną. Zaraz po porodzie samicę odławiamy, młode karmimy każdym pożywieniem.
Dostępność w sklepach w PolsceGatunek łatwo dostępny w sklepach.
CenaKategoria cenowa do 20 zł, średnia cena: 8 zł.
Ograniczenia prawneUWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie. Czytaj więcej i sprawdź, czy ten gatunek jest na liście CITES.
Atlasy
Atlas ryb akwariowych
Atlas ryb akwariowych słodkowodnych
Atlas ryb akwariowych morskich

Pokrewne gatunki ryb


Czy ryby widzą dobrze w wodzie?
Podczas nurkowania w wodzie z otwartymi oczami obraz wydaje się być mocno zamazany, niewyraźny. Czy ryby też widzą źle w wodzie?
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt – Atlas ryb akwariowych. Ponad 750 gatunków ryb, 978-83-7175-260-5, Delta 2000
  • Hans A. Baensch, Dr. Gero W. Fisher – Aquarium Atlas Photo-Index 1-5, ISBN 978-3-88244-505-3, MERGUS Verlag GmbH 2007
  • Stefan Kornobis – Słodkowodne ryby akwariowe, ISBN 83-210-0818-6, Wydawnictwo poznańskie 1990

© medianauka.pl, 2016-08-29, GAT-4203
Data aktualizacji artykułu: 2022-11-01




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.