Mieniak tęczowiec

Mieniak tęczowiec (Apatura iris)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (2).

Mieniak tęczowiec (Apatura iris) to gatunek rodzimego motyla z rodziny rusałkowatych, podobnego nieco do mieniaka strużnika. Skrzydła samców mienią się w świetle słonecznym odcieniami fioletu i granatu. Skrzydła samic pozostają matowe. Tło skrzydeł jest ciemne z białymi plamami. Czasami zdarza się, że biały rysunek jest szczątkowy lub go w ogóle nie ma. Na drugiej parze skrzydeł występuje charakterystyczna ciemne oko w pomarańczowej obwódce. Gąsienica jest zielona. Po bokach ma żółte paski, a na głowie dwa wyrostki. Gąsienice na zimę stają się brunatne.

Występowanie i środowisko PL

To motyl spotykany w całej Polsce, także w Tatrach do wysokości 1000 m n.p.m. Występuje w centralnej części Europy oraz w Azji aż po Chiny. Preferuje lasy liściaste i mieszane. Najczęściej można go spotkać na leśnych polanach, drogach, siedzącego na wilgotnej ziemi.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu trwa od połowy czerwca do początku sierpnia. Większa liczba osobników może zgromadzić się wokół kałuż czy błota, a także na odchodach zwierzęcych. Motyla tego wabi zapach ludzkiego potu, a także padlina. Gąsienice żerując, nie naruszają unerwienia liścia. Zimuje stadium gąsienicy.

Morfologia i anatomia

Osiąga rozpiętość skrzydeł od 6 do 7,5 cm.

Pożywienie

Roślinami żywicielkami są wierzba iwa, szara, uszata.

Rozmnażanie

Samica składa jaja na wierzchniej stronie liści rośliny żywicielki, zwykle 1-2 m nad ziemią, bliżej wnętrza.

Ochrona i zagrożenia

Nie jest to motyl zagrożony wymarciem, ale z uwagi na wycinkę wierzb, jego liczebność maleje.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu mieniaka tęczowca.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.8 / 65.71%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2016-11-14, GAT-4317




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.