Mikoryza

Gąsienica
Przykład mikoryzy między koźlarzem czerwonym a brzozą © Евгений Федоров - stock.adobe.com

Mikoryza jest to zjawisko współżycia grzybów z korzeniami, a nawet nasionami roślin naczyniowych.

To specyficzna symbioza między grzybami i roślinami. Współpraca ta jest oparta na obopólnych korzyściach. Grzyby nie posiadają chlorofilu. Dzięki mikoryzie, czerpią z rośliny organiczne substancje odżywcze takie jak cukry i witaminy, a w zamian dają korzeniom roślin większą powierzchnię chłonną, przez co lepszy dostęp do minerałów i wody. Ponadto grzyby dostarczają substancje wzrostowe (auksyna). Drzewo bez grzybnego partnera rośnie słabiej. Ponadto otoczka z grzybni chroni roślinę przed czynnikami chorobotwórczymi.

Rodzaje mikoryzy

Rozróżniamy następujące rodzaje mikoryzy:

Przykłady mikoryzy

Mikoryza ektotroficzna występuje u dębu, jabłoni, brzozy, śliw i wielu innych drzew, krzewów. Mikoryza endotroficzna występuje u jesionu i roślin zielnych, a także niemalże wszystkich storczyków.

Prawdopodobnie aż ponad 1000 gatunków grzybów kapeluszowych wykorzystuje mikoryzę z roślinami w swoim życiu.

Oto wybrane przykłady partnerstwa między grzybami i roślinami:

W naszym atlasie grzybów można ustawić filtr Inne cechy, aby wyświetlić wszystkie gatunki grzybów mikoryzowych, ujętych w publikacji. Wśród nich jest wiele gatunków jadalnych. Znajomość tej współpracy między gatunkami grzybów i drzew bardzo ułatwia grzybiarzom poszukiwania wspaniałych okazów i prawidłową identyfikację gatunków.

Ciekawostki

Bez mikoryzy nasiona większości storczyków nie są w stanie kiełkować!

Aż około 80% roślin lądowych korzysta z mikoryzy.

Pytania

Mikoryza jest przykładem czego?

Mikoryza to przykład symbiozy.

Co to jest szczepionka mikoryzowa?

Ponieważ ogród to środowisko sztuczne, stworzone przez człowieka, zjawisko mikoryzy niestety tu nie występuje. Szczepionka mikoryzowa to specjalny roztwór, dzięki któremu udaje się powołać do życia symbiozę korzeni roślin i grzybów. Szczepionkę taką zwykle stosuje się tylko raz. W tym celu gotowy roztwór należy umieścić w pobliżu systemu korzeniowego wybranego drzewu lub krzewu ozdobnego bądź też owocowego i wystarczy czekać na efekty. Szczepionki mikoryzowe stosuje się do tui, innych iglaków, borówki, trawnika, hortensji, rododendronów, magnolii, drzew owocowych, storczyków, a nawet pomidorów i papryki.






Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Markus Fluck - Atlas grzybów - oznaczanie zbiór użytkowanie, 978-83-7175-858-4, Delta 2015
  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003
  • Zespół autorów (Czechowski, Gajewski, Garbaczewska, Nowakowski, Starck, Skwarło-Sońta, Trojan) - Biologia, ISBN 83-09-01027-3, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne 1989
  • Campbell, Reece, Urry, cain, wasserman. Minorsky, Jackson - Biologia, ISBN 978-83-7510-392-2, REBIS 2013
  • Solomon, Berg, Martin, Villee - Biologia, ISBN 83-7073-090-6, MULTICO Oficyna wydawnicza 1996

© medianauka.pl, 2021-03-07, A-3983



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.