Minóg rzeczny

Minóg rzeczny (Lampetra fluviatilis)

© bit24 – stock.adobe.com

Minóg rzeczny (Lampetra fluviatilis) to jeden z naszych gatunków minogów. Ma wydłużone ciało, dwie płetwy grzbietowe, 7 par otworów skrzelowych umieszczonych po bokach ciała. Ubarwienie od kremowo-szarego u larw do srebrnego z białym spodem u młodych osobników i do brązowawego u osobników dorosłych. Brak łusek. Skóra wydziela duże ilości śluzu.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek występuje w zlewisku Bałtyku i Morza Północnego. U nas tylko na północy kraju, w dolnym biegi Wisły i Odry.

Środowisko

ryba słodkowodna

Tryb życia i zachowanie

Postać dorosła żyje w morzy, osobniki larwalne w czystych wodach słodkich w górnych odcinkach rzek. Minóg rzeczny dożywa 7 lat.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 35-50 cm, a ciężar ciała 190 g.

Pożywienie

Dorosłe osobniki przyczepiają się do ciała ryb (głównie szproty, śledzie i stynki). Larwy zjadają glony i drobne organizmy wodne.

Rozmnażanie

Na tarło minogi rzeczne płyną w górę rzeki. Tarło w Polsce odbywa się w kwietniu i początku maja. Samce kopią w dnie gniazda. Samice trą się z wieloma samcami. Larwy rozwijają się 3-6 lat.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Minóg rzeczny objęty jest w Polsce ochroną ścisłą.

Ciekawostki

Jeszcze w latach XX podczas migracji w Polsce odławiano 10 milionów minogów na konserwy.

Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.89 / 69.63%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2019-03-01, GAT-610987




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.