Miodojady

Miodojady (Meliphagidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych z podrzędu śpiewających. Rodzina ta liczy dziś 184 gatunki.

Większość miodojadów ma małe rozmiary. Ich wygląd jest zróżnicowany. Ubarwienie najczęściej zielone lub zielonobrązowe. Większość gatunków na bokach głowy ma żółte, złote lub białe plamy. Występuje dymorfizm płciowy.

Występowanie i środowisko

Najwięcej gatunków żyje w Australii i na Nowej Gwinei. Występują też na wyspach Mikronezji, Melanezji, Polinezji, Nowej Zelandii, Hawajach, 2 gatunki w Afryce. Są to ptaki endemiczne. Większość żyje w lasach.

Tryb życia i zachowanie

Poza okresem rozrodu gromadzą się w stada. W okresie rozrodu miodożery organizują się w koterie.

Morfologia i anatomia

Cechą wspólną wszystkich ptaków z tej rodziny jest budowa języka. Zawinięte boki nasady długiego i wysuwanego języka tworzą dwa rowki, koniec jest rozdzielony na 4 części, a ich brzegi pokrywają rodzaj szczoteczek do zlizywania nektaru.

Rozmnażanie

Najczęściej gnieździ się kolonijnie. Gniazdo jest w kształcie czarki. Podkasałki budują je na krzewach nisko nad ziemią lub na ziemi. Samice składają 1-5 jaj (najczęściej 2). Okres wysiadywania trwa 12-17 dni. Pisklęta przez 10-30 pozostają w gnieździe. U miodożerów występuje bardzo złożona społeczność podczas lęgów, gdzie w uproszczeniu jednej parze lęgowej może pomagać nawet 30 osobników. Pomocnikami są najczęściej samce i to spokrewnione.

Pożywienie

Odżywiają się nektarem, pyłkiem kwiatowym i owadami, ich słodkimi wydzielinami. Spełniają ważną rolę przy zapylaniu roślin w Australii.

Ochrona i zagrożenia

Sześć gatunków jest narażonych na wyginięcie, 4 gatunki są zagrożone wyginięciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:

Inne gatunki







Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

© medianauka.pl, 2014-01-07, RODZ-180
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-25



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.