Monarki

Monarki (Monarchidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych, do której zaliczamy 97 gatunków. W Polsce monarki nie występują.

Upierzenie często czarne lub szare z połyskiem, rdzawe z jasnym spodem lub bardzo kolorowe. U wybranych gatunków występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Dość często wokół oczu znajdują się barwne obszary nieupierzonej skóry. Dzioby są zwykle spłaszczone i szerokie.

Występowanie i środowisko

Monarki występują w Afryce, południowo-wschodniej części Azji, w Indonezji i Australii. To ptaki leśne.

Tryb życia i zachowanie

Najczęściej spotykane są pojedynczo lub w parach. Wykonują akrobacje w powietrzu w pościgu za owadami. Są w ciągłym ruchu. Najczęściej są to ptaki prowadzące osiadły tryb życia, nieliczne migrują.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi od 12 do 30 cm, a ciężar od 5 do 40 g.

Rozmnażanie

Gniazdo ma kształt czarki, która jest zwykle obłożona pajęczyna , porostami lub korą. Samica składa 1-5 jaj.

Pożywienie

To ptaki owadożerne. Wybrane gatunki zjadają także owoce.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:

Inne gatunki







Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

© medianauka.pl, 2019-01-09, RODZ-785
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-25



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.