Mrówkojad wielki

Mrówkojad wielki (Myrmecophaga tridactyla)

Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (3).

Mrówkojad wielki, mrówkojad trójpalczasty, zwany też jurumi (Myrmecophaga tridactyla) jest ssakiem z rodziny mrówkojadów. Ma charakterystyczny, rurkowaty pysk, gęstą i szorstką sierść o szczególnie długich włosach na ogonie i kończynach. Ubarwienie szarobrunatne z czarną z białymi brzegami pręgą, biegnącą przez pierś i boki aż do okolicy krzyża. Łapy przednie opatrzone są czterema pazurami, z których trzy są potężne, silnie zakrzywione i służą do rozgrzebywania kopców termitów i mrowisk. Łapy tylne zaopatrzone są w pięć mniejszych pazurów. Mrówkojad wielki nie ma zębów. Ma długi, robakowaty język o średnicy 12 mm, pokryty lepką śliną. Mrówkojad wysuwa go na długość kilkunastu centymetrów do wnętrza rozgrzebanych gniazd owadów.

Występowanie i środowisko

Ameryka Środkowa i Południowa od Hondurasu po Argentynę. Mrówkojad ten jest przystosowany do różnych środowisk. Można go spotkać na stepach i w dżungli, suchych lasach, generalnie wszędzie tam, gdzie żyją mrówki.

Tryb życia i zachowanie

Jest aktywny w dzień. Wędruje samotnie po lasach, sawannie i bagnach. Chroni się w norach. Śpi zwinięty i nakryty ogonem. Porusza się powoli inochodem. Chętnie pływa. Mrówkojad wielki podczas chodu podwija pazury razem z końcowym członem palców.

Mrówkojad potrafi się bronić nawet przed dużymi drapieżnikami.

Pożywienie

Larwy i owady dorosłe wygrzebywane z mrowisk i kopców termitów. Z każdego mrowiska zjada około 140 mrówek. W ciągu doby spożywa około 30 tysięcy owadów. Zjada tylko 5 z wielu setek gatunków mrówek. Unika mrówek agresywnych, wytwarzających substancje drażniące, tworzące małe kolonie. Czasem zjada dojrzałe owoce.

Rozmnażanie

Samiec i samica spotykają się tylko na kilka dni. Ciąża trwa 180-190 dni. Samica rodzi wiosną 1 młode o masie przeciętnie 1160 g, które pozostaje z matką uczepione jej grzbietu przez rok, a w ogóle przez dwa lata.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2011-11-06, GAT-96




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.