Mrówkolew pospolity

Mrówkolew pospolity (Myrmeleon formicarius)

Postać dorosła mrówkolwa © paulrommer – stock.adobe.com

Mrówkolew pospolity (Myrmeleon formicarius) to owad podobny nieco do ważki, od której odróżnia go przede wszystkim budowa czułków, zakończonych buławką. Skrzydła w stanie spoczynku składane są na bokach odwłoku dachówkowato. Larwa ma ciało spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Głowa wyposażona jest w aparat gryząco-ssący oraz duże, piłkowane żuwaczki. Larwa ma odnóża.

Występowanie i środowisko PL

To owad obecny na terenie całego kraju. Owady te można spotkać najczęściej na wydmach, w suchych lasach sosnowych, na piaszczystych drogach leśnych. Postać dorosłą trudniej zaobserwować. Larwy można znaleźć szukając charakterystycznych lejków.

Tryb życia i zachowanie

Lot jest dość nieporadny.

Larwy tworzą w piasku dołek o średnicy około 5 cm. Larwa kryje się na jego spodzie zakopana w piasku. Lejek stanowi pułapkę dla przechodzących owadów, głównie mrówek. Gdy ofiara wpadnie w dołek, larwa sypie piaskiem na ścianki, żeby ofiara nie mogła się z niego wydostać, chwyta owada i wysysa go.

Larwy zimują.

Pożywienie

Postać dorosła poluje na różne drobne owady pośród roślinności. Larwa zaś poluje na mrówki.

Rozmnażanie

Samica składa pojedynczo jaja w piasku. Poczwarka nie porusza się. Jest typu wolnego. Larwa przepoczwarza się w kokonie na dnie lejka, w którym poluje. Cykl życiowy trwa od roku do trzech lat.

Ochrona i zagrożenia

Nie jest to gatunek zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Brak danych.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres lotu mrówkolwa pospolitego.

Pokrewne gatunki owadów




© medianauka.pl, 2015-02-03, GAT-687




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.