Mrówkowody

Mrówkowody, mrówkołowy (Formicariidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych, do której zaliczamy 12 gatunków. Mrówkowody w Polsce nie występują.

Upierzenie jest pstre lub jednolite, zwykle szare, czarne, białe, rdzawe, brązowe i oliwkowe. Barwy jaskrawe w zasadzie nie występują. Pióra na głowie tworzą często czubek. Występuje dymorfizm płciowy.

Występowanie i środowisko

Występują w Ameryce Środkowej i Południowej. Mrówkowody zasiedlają lasy tropikalne, najczęściej na jego dnie.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 10-35 cm.

Rozmnażanie

Gniazdo ma kształt otwartego koszyczka, rzadziej są to gniazda zamknięte lub gniazdują w dziuplach. Samica składa niebieskie jaja.

Pożywienie

Polują na mrówki i termity, ale także inne owady, czasem także małe kręgowce.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:

Inne gatunki







Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

© medianauka.pl, 2019-01-05, RODZ-766
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-25



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.