Mrówkożer rdzawy (Conopophaga lineata) to niewielki gatunek ptaka z rodziny mrówkożerów o krępej budowie ciała. Upierzenie brązowe z wierzchu, rdzawe na piersi, jasne z kreskowaniem od spodu. Nad okiem biały pędzelek, który jest ruchomy.
Występowanie i środowisko
Mrówkożer rdzawy występuje w lasach tropikalnych Ameryki Południowej. Większość życia przebywa w strefie podszycia lasu.
Tryb życia i zachowanie
Prowadzi samotniczy tryb życia lub żyje w parach. Dobrze lata. Broni swojego terytorium.
Morfologia i anatomia
Ogon jest bardzo krótki, nogi długie, dziób mały, skrzydła zaokrąglone.
Pożywienie
Poluje na owady.
Rozmnażanie
Gniazdo w kształcie miseczki budowane jest nisko nad ziemią. Samica znosi zwykle 2 jaja. Wysiaduje je wraz z samcem.
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.