Muchowate

Muchowate (Muscidae) to rodzina niewielkich owadów, która liczy dziś około 4000 gatunków. W Polsce żyje około 300 gatunków z tej rodziny owadów.

To zwykle skromnie ubarwione owady, zwykle są szare, czarne, brunatne, czasem z metalicznym połyskiem. W budowie ciała wyraźnie zaznaczony jest tułów i odwłok. Narządy gębowe są zwykle typu liżącego.

Występowanie i środowisko

Muchowate są obecne na całym świecie w różnych środowiskach, w tym w lasach, na terenach otwartych i w bliskości człowieka.

Tryb życia i zachowanie

To owady o dziennej aktywności.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Samice najczęściej składają jaja, czasem rodzą od razu larwy. Owady te są bardzo płodne. Samica za życia może złożyć setki jaj. Poczwarka muchowatych nazywa się bobówką.

Pożywienie

Wiele gatunków odżywia się nektarem kwiatowym. Inne są drapieżnikami, jeszcze inne spijają wydzieliny ssaków, żywią się też krwią. Larwy żywią się rozkładającą się materią organiczną, w tym odchodami. Są też larwy roślinożerne i drapieżne.

Ochrona i zagrożenia

Muchowate są nosicielami wielu groźnych chorób i pasożytów.

Ciekawostki

Ze względu na to, że mucha jako jeden z pierwszych organizmów żywych zaczyna rozwijać się na zwłokach, ma duże znaczenie w medycynie sądowej.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

     Okres lotu odchodnicy pastwiskowej.





Największa mucha świata
Czy muchy mogą osiągać duże rozmiary? Który gatunek jest największy na świecie, a który w Polsce?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2015-06-24, RODZ-308



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.