Nagład

Nagład (Scophthalmus rhombus)

© Picture Partners – stock.adobe.com

Nagład (Scophthalmus rhombus) to gatunek flądry z rodziny skarpiowatych. Górna część ciała jest oliwkowobrązowa, nakrapiana jasnymi i ciemnymi cętkami. Od spodu nagład jest biały.

Występowanie i środowisko PL

Nagład żyje w morzach u wybrzeży zachodniej części Europy, w Morzu Śródziemnym, Czarnym, a także w zachodniej części Bałtyku. Zasiedla dno na głębokości do 60 m.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk
Bałtyk
Morze Śródziemne

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi osiadły tryb życia.

Morfologia i anatomia

Linia boczna ma charakterystyczne wygięcie nad płetwą piersiową. Łuska jest drobna, typu cykloidalnego. Dorasta do 50 cm długości ciała, wyjątkowo do 70 cm. Maksymalny ciężar to 8 kg. W Bałtyku spotykane są tylko mniejsze osobniki.

Pożywienie

Poluje na bezkręgowce i niewielkie ryby.

Rozmnażanie

Tarło odbywa się w Morzu Północnym w okresie od kwietnia do sierpnia, a w Morzu Śródziemnym od marca do lipca. Samica uwalnia ikrę do toni wodnej. Larwy prowadzą pelagiczny tryb życia. Larwa rodzi się symetryczna. Szybko przechodzi metamorfozę, po której opada na dno.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce brak okresu ochronnego dl atego gatunku. Nie jest też objęty wymiarem ochronnym. To ryba o dużym znaczeniu gospodarczym.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Trwa okres rozrodczy.

Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-08-28, GAT-4196




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.